Neuvoa pian! mitä oireita 3kk rokotus on aiheuttanut vauvallenne?
Vauva sai aamulla kyseisen rokotteen ja on lähinnä huutanut ja raivonnut koko illan. Ei mielestäni lämpöä. Voikohan liittyä rokotukseen? Neuvolatäti sanoi ettei aiheuttaisi mitään. t. huolestunut äiti
Kommentit (6)
huusi varmaan tunnin ennen kuin tajusin supon antaa. Pistokohtaa varmaan särki tai jotain.
" Normaalisetin" lisäksi annettu A-hepatiitti (tunnetuin kauppanimi Havrix) rokote. Lapsi kohta 5 v.
Neuvolantäti oli sanonut, ettei siitä rokotteesta tule mitään vaarallista, joten ei tehty mitään, odotettiin vaan. Myöhemmin kuultiin, että olisi pitänyt mennä suoraan sairaalaan lapsen kanssa :o
Siitä reaktiosta ilmoitettiin kansanterveyslaitoksellekin, oli kuulemma vaarallinen reaktio. Emme edes tajunneet tarkkailla vauvan hengitystä, kun luulimme hänen nukkuvan eikä kukaan ollut sanonut tuollaisen reaktion mahdollisuudesta.
Ei kannata kysyä neuvolantädeiltä, ei ne tiedä paljon mitään ja loppujakin vähättelevät. Menkää suoraan lastentautien päivystykseen, jos lapsi on kovin ärtyisän oloinen. Voi olla aivoihin kohdistuva ärsytystilanne.
ja sitten pari päivää oli aika väsynyt ja söi huonommin.
Meillä ainakin tuli itkuisuutta melkein jokaisesta rokotteesta, valitettavasti useaksi päiväksi.
Sen jälkeen ei mitään.