Äitiyspäivärahasta? Ymmärsinkö oikein?
Hei!
Mulla on laskettu aika 23.9, joten jos jään äitiyslomalle 17.8 saanko rahat tilille samana päivän?
Ja tuleeko äitiysrahan määrä todellakin vuoden 2009 tuloista? Vai muuttuuko se kesällä, kun vuoden 2010 verotus on valmis?
Nyt pitäisi päättää lomat ynnä muut töistä ja suunnitella opiskelut, joten sitä tässä laskeskelen, että en ihan rahattomaksi jää...
Kommentit (7)
rahat tulevat päivää ennen laskettua aikaa. Ne maksetaan takautuvasti. Esim minulla laskettu aika 9.3. Äitysloma alkoi 2.2 maksuerä oli 2.2-8.3 ja maksupäivä tuo 8.päivä
Tosiaan raha tulee ennen laskettua aikaa takautuvasti ja siitä eteenpäin kerran kuussa. Kelan sivuilla on laskelma, kuinka paljon saat äitiyspäivärahaa noin suurinpiirtein. Ensimmäiset kolme kuukautta saat korotettua rahaa ja sen jälkeen äitiyspäivärahaa.
Minulla meni vuoden 2009 verotietojen mukaan, mutta käsittääkseni tulot katsotaan valmistuneen verovuoden tuloista. Eli sinulla 2010. Jos opiskelet, niin muistathan perua/lopettaa opintotuen ennen äitiyspäivärahalle siirtymistä, muuten ne kelalta tiputtaa sinut saamaan sitä minimirahaa... Itse tuon tajusin viime hetkellä, muuten olisi jäänyt monta sataa euroa saamatta :p
Vuonna 2011 alkaville äitiyslomille lasketaan päiväraha vuoden 2009 mukaan. Piste.
Tai sitten edellisten 6kk työtulojen mukaan, jos niiden perusteella laskettu vuosityötulo on väh. 20% isompi kuin v. 2009 verotuksen mukainen.
Jos olet vakituisessa työsuhteessa, niin työnantaja maksaa n. 3 kk äpvrahat ja sitten kela ja ne kelan maksut menee omien päiviensä mukaan, sinulle tulee niistä ilmoitus, jossa kaikki maksupäivät, etukäteen. Työnantaja maksaa nomaalina palkanmaksupvnä. Pvraha määräytyy viimeisen valmistuneen verotuksen mukaan eli sinun kohdalla vuoden 2009 mukaan, eikä muutu verotuksen valmistuttua. Jos tulosi viimeisen puolen vuoden aikana oli huomattavasti suurempi, käsittääkseni 20 prosettia vähintään, niin voit toimittaa kelaan tiedon siitä ja laskettaa pvrahan sen perusteella. Monet tekee näin esim. jos ehtii olla äitiyslomien välissä töissä vaikkapa vain tuon puoli vuotta. Lomaa voit varmaan pitää äloman päälle tai säästää - työpaikallasi on varmaan jokin käytäntö asiasta (ei aina kaikissa pienissä paikoissa oikea, ammattiliito tietää lakiasiat, jos epäselvää).
Suomen työsopimuslaki ei velvoita työnantajaa maksamaan palkkaa perhevapaiden ajalta. JOISSAIN työehtosopimuksissa on kirjattu, että työnantaja maksaa ensimmäisen 3kk ajan työntekijälle normaalia palkkaa.
Mutta IKINÄ, missään tapauksessa työnantaja EI maksa äitiyspäivärahaa työntekijälle! Vaan jos työnantaja maksaa ekat 3kk palkkaa, maksaa KELA päivärahat suoraan työnantajalle (jolloin työnantaja siis oikeasti maksaa vain sen pienen erotuksen).
Jos olet vakituisessa työsuhteessa, niin työnantaja maksaa n. 3 kk äpvrahat ja sitten kela ja ne kelan maksut menee omien päiviensä mukaan, sinulle tulee niistä ilmoitus, jossa kaikki maksupäivät, etukäteen. Työnantaja maksaa nomaalina palkanmaksupvnä.
aina ei ole sitä 3kk. Meillä työnantaja maksoi 6 viikkoa. Ihan mitä tessissä lukee. Ja se 105 päivää tulee äitiyspäivärahaa. Jos työnantaja maksaa palkaa kela maksaa sen työnantajalle ja sen 105 päivän jälkeen tulot vähän tippuu ja tulee vanhempainpäiväraha. Eikä äitiysraha.
saat ne vasta kuukauden päästä ne ensimmäiset rahat