Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pahimmat veroista valittajat, saavat itse eniten yhteiskunnalta!

Vierailija
25.03.2011 |

Otsikko on kärjistys, eikä varmasti päde kaikkiin, mutta omassa tuttavapiirissä näyttää olevan näin, että kaikkein pahimmat veroista valittajat todellisuudessa käyttävät niitä verotuloja ihan helkkaristi.



Yhtenä esimerkkinä tuttu, joka kitisee kuinka verottaja vie palkasta hirveästi. Samalla miehellä on kuitenkin liuta lapsia, vaimo kotona heitä hoitamassa. Saavat monet lapsilisät, äitiyspäivärahat (vaimo tietty ollut vähän aikaa töissä ennen lastenhankintaan alkamistaan, joten äippärahatkin ovat ihan kohtuullisen hyvät), kotihoidontuen jne.



Sekä lisäksi tietenkin ovat saaneet saaneet ilmaiseksi tai huomattavasti todellisia kustannuksia halvemmalla raskauden seurannat, synnytykset, lapsen tehohoidon sairaalassa, terveyskeskuksen palvelut, tukea kunnalta lasten hoitoon hankalan raskauden aikana, ilmaisen koulun lapsilleen, kunnan koulukyydit, yhden lapsen puheterapian jne.



Eivät ikinä pystyisi tarjoamaan tuota kaikkea lapsilleen ilman veroja.



Ja on heillä siihen toki oikeus ja tätähän varten me veroja maksamme, mutta menisivät vähän itseensä ja lopettaisivat valittamisen.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja eniten verot koskettavat köyhempiä alvin muodossa

Vierailija
2/6 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja eniten verot koskettavat köyhempiä alvin muodossa

mutta on silti tyhmää valittaa, kun on valmis toisella kädellä ottamaan enemmän kuin on ikinä ite maksanu :( saadaan mekin lapsilisiä ja vanhempainrahaa ja hoitolisää, eikä olla mitään isotuloisia, normaaliduunareita kumpikin.. ja silti ei tulis mieleenkään valittaa verotusta.

Tosin tuo korkea alv ja pieni pääomatulon verotus on ristiriidassa ainakin sen MOT: verovapaa vyöhyke -ohjelman mukaan.

http://areena.yle.fi/video/1300733832974

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enkä mä noita keneltäkään olisi ottamassa poiskaan. Musta on hyvä, että tuollaiset maksetaan verovaroilla.



Mutta sitä mä en tajua kuinka kehtaa valittaa vähän väliä: "*tu taas pitää veroja maksaa, kun saiskin koko palkan itselleen, niin vähänkö elettäis leveemmin. Kaikille pummeille vaan pitää jakaa rahansa." Eikä tajua, jos hänen toiveensa toteutuisi, eikä veroja olisi, he eivät todellakaan eläisi leveämmin vaan päinvastoin.



t. ap

Vierailija
4/6 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja eniten veroja maksavat, käyttävät vähiten niillä tarjottavia palveluja. Näin se menee. Rikkaat maksavat köyhien sos. tuet, sairaalahoidot, terveyspalvelut ym. Rikkaat käyttävät kuitenkin itse usein yksityisiä palveluja. Näin kärjistetysti. Mutta tähänhän tämä yhteiskunta perustuu.

Vierailija
5/6 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kritisoi mitenkään sitä, että tuloeroja tasataan ja kaikille pyritään antamaan samanlaiset mahdollisuudet. Jossa systeemissä tietenkin on niitä, jotka saavat enemmän kuin maksavat ja toisaalta niitä, jotka maksavat enemmän kuin koskaan saavat. Itse kuitenkin toivon, että tämä parantaa koko yhteiskunnan asemaa, ja me kaikki voimme paremmin, myös rikkaat, kun tällä saavutetaan turvallinen ja kehityskelpoinen yhteiskunta. Ja sillä parannetaan mahdollisuuksia, jotta tänne syntyy ja voidaan kouluttaa seuraavia sukupolvia, joten toki siinä mielessä lapsiperheet antavat paljonkin yhteiskunnalle, vaikka yhteiskunnalle tulot tulevatkin vasta vuosikymmenien kuluttua.



Mutta se laittaa näkemään punaista, kun ihminen, joka on tulonsiirtojen saamapuolella jatkuvasti, kehtaa valittaa veroista!



Todellisina maksajina olevilta sen valituksen paremmin ymmärtäisinkin, mutta kumma kyllä, eivät he keuhkoa joka palkkakuitin saapuessa veroista. Äänestävät varmaan kokoomusta, mutta eivät valita jatkuvasti kuinka verot menevät pummeille.



t. ap

Vierailija
6/6 |
17.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä mieltä olette, päteekö tämä vielä näin 2024? Tirsk.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme