Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvakuume vaikka lapset piti olla "tehty".

Vierailija
08.03.2011 |

Täältä löytyy varmaan kokemuksia aiheesta...



Eli meillä on lapset jo "isot", 8 ja 6v ja nyt sen kauan kaivatun oman elämän piti taas alkaa. Siis tyyliin, sitten kun lapset on isompia tehdään sitä ja tätä, sitten on helppoa jne... Mutta mutta, minulle on iskenyt vauvakuume, aivan täysin yllättäen. Puoli vuotta sitten olisin nauranut, jos joku olisi tämän minulle sanonut. Ikäkin antaisi vielä myöden, olen nyt 35v.



Onko kellään kokemuksia, meneekö tämä ohi ajan kanssa vai onko "iltatähti" ainoa lääke tähän? Mieheni on luultavasti heti mukana, jos hänelle kerron mietteistäni. Olisi ollut valmis kolmenteen lapseen jo heti kuopuksen jälkeen, mutta minulla ei tuolloin rahkeet riittäneet ja mieskin lopulta sopeutui siihen että lapsia on "vain" kaksi.



Kertokaa kokemuksia jos olette sen yhden vielä saaneet, vaikka lapset piti olla jo tehty. Ja myös kokemuksia siitä, jos lasta ette hankkineetkaan. Meniko kuume ja kaipuu ohi vai jäikö asia kaihertamaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmannen lapsen saisittekin :)

suosittelen lämpimästi lisää vauvoja

Vierailija
2/5 |
08.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten vaan tuli armoton kuume, joka vaan kasvoi ja kasvoi. Ajatuksesta ei päässyt ohi. Stten annoimme neloselle luvan tulla, jos oli tullakseen ja heti tärppäsi. Saimme ihanan nelosen, kun esiloinen oli jo 14v, kolmaskin oli 7v. Aivan ihana pakkaus on ollut kaikki nämä vuodet ja kyllä kannatti! sen jälkeen kuumetta ei enää tullut.

En tiedä mitä olisi tapahtunut, jos emme olisi antaneet nelosella mahdollisuuutta tulla tähän maailmaan? Olisiko minusta tullut katkera vanha akka? :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapset 8 v. ja 3 v.



Nyt piti alkaa elämään omaa elämää, vaihtaa alaa ja nauttia, kun kaikki on taas helppoa (ei yövalvomisia, perässäjuoksemista -ainakaan koko aikaa- ja kotikin pysyy siistinä) mutta mua on alkanut vaivaamaan vauvakuume?! Tai ei oikeastaan vauvakuume, mutta lapsikuume kuitenkin.



En tiedä nyt sitten yhtään, mitä tässä pitäisi tehdä. Ainakin kuulostelen vielä vähintään pari kuukautta, että pysyykö tämä "kuume" vai ei.



Omituista. Ja mietin että olisiko hölmöä aloittaa taas alusta koko rumba, yrittäminen, raskaus kaikkine vaivoineen, synnytyksen jännittäminen ja siitä toipuminen, imetykset, yövalvomiset, 24/7 vauvassa kiinni oleminen...

Vierailija
4/5 |
08.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään en syö omenaa niin eikö saa muuttaa tehtyä päätöstä?



Olet 35, tottakai saat haluta lisää lapsia! Vaikka kuinka olisit päättänyt jotain joskus.



Joku päättää että haluaa ison perheen ja lopettaa hankkimisen yhteen, toinen taas ei halua yhtään lasta mutta onkin perheellinen.



Aika menee ohi, se on varmaa. Ja joskus jotkut katuu asioita joita teki ja toiset katuu asioita joita ei tehty. Niinkun joku osaa sanoa mitä sulle tapahtuu? No, tulet raskaaksi ja vaihdat kakkavaippoja jos päätätte hankkia lapsen.

Vierailija
5/5 |
08.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kolmas 39v. Kolmas oli mulle odotetuin lapsi ja toi paljon iloa ja energiaakin. Tosi ihana seurata pienen kasvua, kun isommat jo kouluiässä. Nyt on neljäskin. Mulla kuume yltyi kun tuli pikainen keskenmeno, kun heti tulin raskaaksi. Sit sain ½vuotta odottaa ja odottaa. Minusta 3. kannattaa tehdä, lisää eloa perheeseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi seitsemän