Oletko sitä mieltä että akateeminen koulutus on yksi koulutus muiden joukossa vai jotain parempaa?
Puhun nyt koulutuksen arvostuksesta, en ihmisten.
Kommentit (11)
Itselläni on akateeminen loppututkinto, mutta olen törmännyt melkoisen urpoihin ihmisiin yliopistolla siinä kuin muuallakin :)
Onhan se nyt korkean "peruskoulutus". Ei se ole hienompaa vaan fakta. Kumpi on korkeammalla hierarkiassa työnjohtaja vai rividuunari? Entä pääministeri vai opetusministeri? Ei se tarkoita, ettei kumpaakin tarvita yhtä paljon... vaikka tietty ministereiden kohdalla asiaa voikin arvioida tuoltakin kannalta.:)
arvostan koulutuksena esim. lääketieteen tohtoriutta enemmän kuin kampaajaksi valmistumista.
valita, niin koulutus muiden joukossa.
Itse en tosin lajittele koulutuksia tyyliin akateemiset ja ei-akateemiset, vaan esim. kokki, kielitieteilijä, lääkäri, palomies, lastenhoitaja, psykologi jne.
Kumpi on korkeammalla hierarkiassa työnjohtaja vai rividuunari?
Ja sä arvotat osaamisen ja älykkyyden hierarkkisen aseman mukaan? Just...
Niihin on niin vakeaa päästä sisälle, että sen henkilön täytyy olla poikkeuksellisen lahjakas. Yleisesti en pidä akateemista koulutusta mitenkään ihmeellisenä.
että akateeminen koulutus on jotenkin hienompi, vaativampi ja fiksummille suunnattu. Tosiasiassa yliopistolla pyörii porukkaa mikä maisteriksi valmistumisen jälkeen lähtee tekemään amistutkintoa. Toisin sanoen ei riippu juuri lahjoista yliopisto-opiskelu (paitsi ehkä luonnontieteellisillä aloilla) eikä takaa mitään paikkaa auringossa tässä yhteiskunnassa.
tv: työtön YTM, mieluummin olisin vaikka jättänyt opiskelun amikseen :)
eri ihmiset on painottunu eri tavoilla ja maailmassa tarvitaan erilaisia koulutuksia ja aloja, toisille tarvitaan enemmän teoreettista jankkausta ja toisilla taas se oppiminen tapahtuu siinä työn kautta. molemmissa vaihtoehdoissa pystyy kehittymään vaikka miten hyväksi niin halutessaan, tai toisaalta olemaan kehittymättä mitenkään, mikäli ei ole valmis tekemään töitä sen eteen.
Arvostan, jos joku on käynyt Taikin tai Teakin. Niihin on niin vakeaa päästä sisälle, että sen henkilön täytyy olla poikkeuksellisen lahjakas. Yleisesti en pidä akateemista koulutusta mitenkään ihmeellisenä.
koska vain älylliset saavutukset vievät ihmiskuntaa todella eteenpäin uuteen.