Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

2007 vuonna syntyneet lapset!

Vierailija
25.02.2011 |

Miten teillä sujuu vessa-asioiden suhteen?

Tuleeko vielä paljon vahinkoja?



Meillä tyttö oppi kuivaksi vuosi sitten. Vaipoista päästiin lopullisesti viime kesänä. Kuitenkin silloin tällöin pissat ja kakat tulee housuun (noin kerran viikkossa). Suurin ongelma taitaa olla se, ettei malta leikkejään keskeyttää ja mennä vessaan. Tai jos kysyy onko hätä, tyttö vastaa, ettei ole, ja 5 min päästä pissat tulee housuun. Vahinkoja tulee sekä päiväkodissa että kotona.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

opittiin "vahingottomaksi" vasta muutama kuukausi sitten. Sitä ennen kakat tuli lähes poikkeuksetta housuun, pisuvahinkoja sen sijaan ei juurikaan ollut. Nyt on yhden kerran tullut kakkavahinko tämän parin-kolmen kuukauden aikana ja muuten täysin vahingoton.

Vierailija
2/3 |
25.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on jo mennyt aika kauan, nyt tyttö 3,5v.



Mutta siis kakkavahinkoja ei ole sattunut varmaan juuri koskaan, mutta pissavahinkoja silloin tällöin.



Meilläkin syynä tuo malttamattomuus, ei siis muka ole hätä ja sitten hirveällä kiireellä jalat ristissä juostaan vessaan, mutta usein pisut lirahtaa tässä vaiheessa jo puoliksi pöksyyn ja puoliksi pöntön eteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meillä ongelmana se että pissahädän tuntiessaan ei mene heti vaan vasta sitten kun on jo pakko kiemurrella ja hinkata lattiaa ja siinä vaiheessa pöntölle istuessa lirahtaa jo puolet housuun.



Välillä taas ei malta pissata ilmeisesti loppuun asti koska housut ylös vedettyään lirahtaa joskus housuun.



Ärsyttää juuri tuo malttamattomuus ja siitä syystä ollaan opeteltu jälkitoimenpiteet: tyttö huuhtaisee itse pissaantuneet (ja joskus kakkaantuneet) housut, pistää kuivumaan, pesee kädet ja hakee puhtaat pikkarit ja housut.