Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tietämätön! AUTTAKAA!!

25.02.2011 |

Pitääkö tuttipullot keittää joka syötön jälkeen, vai riittääkö huuhtelut ja huolellinen pesu miedolla pesuaineella? Entä maidonkerääjien keittäminen?!



Entä tuttien keittäminen, kuinka usein?? Meillä tosin tuttia ei juuri syödä ja molemmissa tuteissa suojukset päällä, jos ei tutti ole vauvan suussa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei hätää ! jokaisella on oma tapansa näissäkin asioissa. toiset haluavat keittää tuttipullot joka käytön jälkeen ja toiset kerran viikossa.

itse keittelen pari kertaa viikossa jos on ollut käytössä enemmän ja muuten tiskaan ihan lämpimällä vedellä normaali tiskiaineen kanssa ja tiskikaappiin kuivamaan. tuttia täällä ei syödä mutta tuteissakin varmasti riittää kun keittää kerran viikossa vaikka jos ei kerran kovasti käytössä ole ja muuten huuhtaisee lämpimällä vedellä,antaa kuivaa ja minäkin pidän niissä tuttikoteloissa niin pysyy puhtaina (:

maidonkerääjiä suosittelen keittämään päivittäin jos käytössä ovat koska ne keräävät varmasti äkkiä pöpöjä ! näin minun mieleipide mutta niitä on tosiaan monia ja jokaisella eri tavat (:

Vierailija
2/3 |
25.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille neuvolassa sanottiin että ennen kun lapsi syö kiinteitä niin tuttipullot tulee keittää ennen käyttöä ja tuttipullojen tutit. Sitten kun lapsi saa jo muuta ravintoa niin lapsi luonnollisesti altistuu muutenkin jo bakteereille, syö lautaselta ja lusikalla, jotka on pesty tiskikoneessa tai käsin. Eli steriili vaihe on ilmeisesti vain ensimmäiset kuukaudet kun pienellä ei niitä vasta-aineitakaan vielä niin hurjasti ole. Huvitutteja tulee silloin keittää aina välillä, mutta ei päivittäin, ellei sitten ole pudonnut esim. kaupan lattialle.



Meidän tyttö nyt kohta 8kk ja lopetin pullojen keittämisen heti kun alkoi saada kiinteitä. Nyt pesen jokaisen käyttökerran jälkeen astianpesuaineella pullot. Keittäminen jää vähän liiankin vähälle nyt, mutta alussa pidin siitä huolta että pullot oli keitetty. Tutteja virutan pelkän veden alla... pitäis ehkä nekin joskus keittää. :D



Mutta näin meidän neuvola ohjeisti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siihen asti että aloitettiin kiinteät. Emme halunneet altistaa vauvaa liian aikaisin bakteeripitoiselle hanavedelle. Eli suojeltiin hetki pienen vauvan elimistöä. Sitten kun vastustuskyky oli kehittyneempi ja kiinteät aloitettiin reilun 4kk:n iässä lopetettiin myös keittäminen.

Tutit keitin aina siihen asti kun tutti kelpasi pojalle 7kk:n ikään asti koska itseäni ällötti tunkea sellaista tuttia pojan siihin mikä oli lojunut lattialla..



Emme myöskään pese koskaan pulloja koneessa koska mielestäni sieltä jää paljon pesuainejäämiä. Käsin ollaan ne aina tiskattu ja huudeltu hyvin.