Raskauden kesto 154pv
Hei,
olen lapseton ja kysyn teiltä mammoilta, että mikä rajapyykki tuo min. 154 päivän kesto ä-avustuksen saamiselle on? Miksi juuri tuo päivien lkm?
Kommentit (3)
22 viikkoa, ja 22 viikkoa on rajapyykki, minkä jälkeen kyseessä ei ole enää keskenmeno jos jotain sattuisi... Kai se sit on jotenki sillain järkeilty :)
vastannee raskauden kestoa jolloin lapsella on (tilastollinen) mahdollisuus säilyä hengissä, jos syntyisi silloin.
Ok. Edellisenä päivänä syntymään pyrkivää ei yritetä pelastaa, mutta juuri 154 päivän, siis rv22+0 täyttyessä ennenaikaisesti syntivä sikiö otetaan hoitoon? Tylyä. Mutta kaipa se raja pitää jonnekin vetää. Varmaan aika karua jos tämä on jollekin ajankohtaista laskentaa.
Kiitos selvityksestä.
ap
vastannee raskauden kestoa jolloin lapsella on (tilastollinen) mahdollisuus säilyä hengissä, jos syntyisi silloin.