Millä kolesteroli alas? Ei huvita syödä Simvastatinia ;-(
Kommentit (17)
jos kolesteroli on päässyt tosi korkeaksi, esim sulla on perinnöllinen hyperkolesterolemia, ei siihen punariisit ja karppaamiset auta. Liikunta saattaa auttaa ja ihan tavalliset terveet elämäntavat, lääkityksen ohella. Mitä haittaa Simvastatin sulle tekee?
joskus ei vaan auta muu kuin statiinia. Enka tajua miksei "huvita" syoda statiinia jos niin on? Ihan sama kuin etta diabeetikon ei "huvita" ottaa insuliinia tms. Se ei nyt vaan ole sellainen asia josta kysytaan, huvittaako vai ei, jos ei siis ole itsetuhoinen vaan haluaa elaa...
Rasvaa ja runsaasti hiilihydraatteja sisältävä ruokavalio on pahin mahdollinen terveydelle,toisesta on luovuttava.Ja ilman rasvaa ei elimistö toimi joten vähennä siitä toisesta
12 on seka pihalla, etta karppi, etta A. Heikkilan opetuslapsi, kirjoituksesta paatellen... Ottaakohan Heikkila vastuun sitten kun ihmisia alkaa laota joukolla heidan heitettyaan statiinit nurkkaan ja alettuaan lappaa elainrasvaa hanen oppiensa mukaan?
eikä joudu vastaamaan tekemisistään ja sanomisistaan siinä vaiheessa.
Ymmärrän vaan sen faktan miksi statiineja kaikille määrätään,väestön terveys ei ole se syy siihen.
Ruokavalio remonttiin ja liikuntaa kehiin. Kannattaa myös tarkistaa paljonko sitä rasvaa oikein saa. Itselläni korkean kolesterolin syyksi arvioidaan paitsi sukurasitetta myös vähäistä rasvan saantia. Koita hankkia ruokavalioosi runsaasti kuituja ja käy joka päivä vähintään puolen tunnin lenkillä. Jos sinulla on ylipainoa, niin laihdutuskuuri on edessä. Se ei kuitenkaan voi olla mitään nutraamista, vaan sen on perustuttava elämäntapojen muutoksiin, joiden tulee olla pysyviä.
Jos elämänmuutos ei auta niin sitten on pakko ottaa lääkkeet kehiin jos arvot huitelevat taivaissa. Lievästi koholla oleviin en lääkkeitä ottaisi mistään hinnasta. Kannattaa myös muistaa, ettei korkea kolesteroli aina tarkoita, että verisuoniin muodostuisi tukkeutumia. Olet varmasti saanut lääkäriltäsi jonkinlaisen infolapun, jossa kerrotaan millaisella ruokavaliolla on hyvä lähteä alentamaan kolesterolia. Jos tunnet olosi epävarmaksi niin varaa aika ravitsemusterapeutille, hän osaa tehdä sinulle sopivan ruokavalion ja kannustaa sinua tavoitteissasi. Onnea projektiisi, homma ei tule olemaan helppo!
Itse laskin arvot terveellisiin lukemiin siirtymällä vähähiilariselle ruokavaliolle ja eläinrasoihin.
Kasvisrasvoja en käytä enään juuri ollenkaan, jos ei oliiviöljyä lasketa (salaatti).
Eli kurkkaat vaikka jostain karppaajille suunnatusta kirjasta tai foorumilta lisää.
Jos ei hirveesti, aloita kaurapuurolla. Eloveenalla on sitä hyvää, terveysversiota. Syö sitä aamuin illoin ja oikeesti, edullisempaa tehokasta tapaa et löydä.
Oletko kokeillut punariisiä luontaistuotekaupasta? Aion mennä itse ostamaan, koska on kuulemma joillakin auttanut.
...Tämä punainen ihmeaine on itse asiassa sama kuin statiini. Sen molekyyli on rakenteeltaan lähellä lovastatiinia, joka on Mevacor-lääkkeen vaikuttava aine. Punariisillä on samat sivuvaikutukset kuin millä tahansa statiinilla.
on todettu maksavaararalliseksi aineeksi. Kumma kun sitä ei ole kielletty.
Ihan sama millä sen teet. Se yksi jenkkikin laihdutti leivoksilla ja kolesteroli parani. Samoin käsitin niin että vuosikausia sipseillä eläneellä miehellä oli eilisessä dokkarissa verarvot kohdallaan, käsittämätöntä kyllä. Mutta se olikin tosi LAIHA.
en ole ap
mutta kiinnostaa..