Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Blogit ja valokuvien käyttö?

Vierailija
18.01.2011 |

Aika moni blogisti tuntuu "lainaavan" kuvia muilta sivuilta omilleen (esim. muotikuvia, vaatteita, kenkiä, koruja jne.). Tämähän ei ole millään tavalla tekijänoikeuksien mukaista. Miksi siihen ei puututa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kyseessä on asianomaistajarikos. Oikeuksienhaltijan pitäisi itse ryhtyä toimiin asiassa. Ja jotta voisi ryhtyä toimiin, pitäisi ensin tietää siitä, että omaa kuvaa käytetään jossain luvatta.



Tarvittaisiin teoston ja gramexin kaltainen kuvaajien oikeuksia ajava taho joka valvontaa tekisi. Ilmeisesti se olisi lähinnä Kuvasto, mutta ainakaan vielä sille ei ole sellaista tehtävää sälytetty.

Vierailija
2/3 |
18.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nämä lainaukset mainontana. Osalla on muutenkin pressimateriaalissa samat tuotekuvat yleiseen jakeluun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun teini kysyi joka kuvan käyttöön luvan koska opetin sen hänelle. meillä ei muutenkaan rikota tekijänoikeuksia, kuten palstamammojen tapa näyttää olevan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän