Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko lääkärin etiikan vastaista,

Vierailija
16.01.2011 |

jos hermostuu potilaisiinsa tai pitää heitä tyhminä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hermostuminen on epäammattimaista ja tyhmänä pitäminen ihan täysin sallittua, kun pitää tiedon itsellään. Kyllähän monet ihmiset ovat ihan oikeasti tyhmiä, joten ihan hyvin saa heitä pitääkin tyhminä. Se ei kuitenkaan saisi mitenkään vaikuttaa asiakkaalle tarjottavaan palveluun ja hoitoon - mitä nyt sitten tyhmemmälle joutuu selittämään asiat vähän enemmän juurta jaksain ja rautalangasta.

Vierailija
2/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiellä hermostumasta. Ihmisiähän kaikki vain ovat.



Olen itse hermostunut nuorelle naiselle joka määräili, vaati, kiroili ja haistatteli.



Vaikka hermostuu, on oma käytös tietysti pidettävä asiallisena. Niin epäreilu kuin se onkin, emme saa huutaa tai tiuskia potilaille tai solvata heitä, vaikka itse joudumme sellaista monesti kuuleemaan.



Kun hermostuin siihen tyttöön, sanoin "täällä käyttäydytään kunnolla. Lopetat tuon törkeän käytöksen tai painut ovesta ulos, tällä vastaanotolla ei tuollaista käytöstä siedetä. Sun asiasi ei ole kiireellinen eikä minun ole mikään pakko hoitaa sinua nyt ellet osaa käyttäytyä."



Tyhmänä pidän potilaita useinkin. Esim. jos aikuinen nainen hakee vuoden sisällä kolmatta raskaudenkeskeytystä. Mutta eihän sitä saa näyttää potilaalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilkeä lääkäri sulle hermostuksissaan sanoi sellaista että tuli tyhmä olo?

Vierailija
4/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihminen ja en halua nähdä sinua enää koskaan vastaanotollani ja tästä et kirjoittele mihinkään nettiin. Ja nyt kirjoitin.

Vierailija
5/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan lääkäri sano noin!! En ole itse lääkäri!!!

Vierailija
6/6 |
16.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös sitä mieltä, että lääkärit ovat aina asiallisia ja pitävät potilaistaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän