eri rv syntyneet
Onko muita äitejä, joiden lapset ovat syntyneet ihan eri raskausiviikoilla?
Itse olen menossa ylihuomenna käynnistykseen kuopuksesta. Esikoinen kun syntyi omin avuin 36+6. Eli aikamoinen ero synnytysten välillä.
Kommentit (13)
esikoinen 32+2 ja toinen 38+5 ja kolmatta jännitän että koska mahtaa tulla.joten ekan ja tokan kohdalla on suuri ero.
Kiinnostaa miksi esikoinen syntyi 32+2 ja syntyikö molemmat siis spontaanisti.
2 seuraavaa 2 viikkoa lasketun ajan jälkeen. Toinen heistä syntyi yöllä ennen aiottua käynnistystä. Milloin 4. syntyy, arvelen menevän ainakin laskettuun aikaan ja ehkä ylikin.
Lähinnä kyselisin niitä, joiden erot ovat olleet huimia. Tuleehan itsellänikin eroksi nyt noin 6 viikkoa, mikä on todella pitkä aika odottaa. Pari viikkoa lienee ihan normaali ero.
esikoinen syntyi rv37+3. Lääkärini varoitteli jo pari kk ennen laskettua aikaa että taitaa tulla vauva ajoissa.
Neljättä sitten odoteltiinkin, rv41+6.
Olin jo pitkään valmis lähtemään mutta vasta yliaikaiskontrolli sai vauvaan liikettä.
Kaksi lasta välissä syntyivät rv39+.
38+6
40+5 (käynnistetty raskausmyrkytyksen takia)
41+4
toinen 36+4 ihan omasta päätöksestään, siis vauva itse päätti tulla. En ollu ihan varautunut...
Mulla lapset syntyneet rv 33+6 ja 41+2 eli aika melkoinen ero, ennenaikaiselle synnytykselle ei löytnyt varsinaista syytä muuten kuin että kohdunsuu alkoi pehmenee ja aukeamaan jo alle 30 raskausviikolla, en enää muista että milloin.
39+5
31+3
39+3
40+4
Eka ja toka syntyivät sponttaanisti, kolmas ja neljäs käynnistettynä.
Toisen kohdalla kaikki oli kunnossa edellisenä päivänä lääkärissä.
Seuraavana päivänä oli lapsi maailmassa.
Mitään varoituksia ennakkoon ei tullut, ei supistellu jne.. Päivällä alkoi hiukan olemaan epämiellyttävä olo, joka ei mennyt ohi. Soitin sairaalaan ja ottivat sisälle. Onneksi, sillä vauva syntyi seuraavana päivänä.
Meillä lapset
36+1 poika
37+2 poika
38+0 tyttö
Niin ja käynnistykseen siis yliaikaisuuden vuoksi.