Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raaskinko/uskallanko heittää rumat vaatteeet pois?

Vierailija
01.01.2011 |

Jostain syystä hilloan rumia vaatteita kaapissa ja käytän niitä kotona, vaikka olisi parempiakin tarjolla. Koska toimeentulo on epäsäännöllistä, tulee ehkä vähän liikaakin oltua varovainen ja säästettyä kaikenlaista ei-niin-miellyttävääkin.



Raaskisinkohan heittää rumat ja kulahtaneet vaatteet vihdoin pois - kirppikseltä varmaan hädän tullen saisi parempia muutamalla eurolla. Noiden rumilusten lisäksi ihan hyviäkin vaatteita on kaapissa parin vuoden tarvetta varten :)

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ei, sama vanha aloitukseni pomppasi esiin kun yritin etsiä samaan teemaan liittyviä kirjoituksia netistä. Tilanne on siis edelleen ihan sama, rumat vaatteet ovat edelleen vaatekaappissa enkä ole saanut hankittua paljon mitään parempaa tilalle. 

 

Jos nyt kokeilisi uudella tarmolla, alkaa jo rasittaa kulkea aina rumissa vaatteissa. Löytyykähän uskallusta?

 

ap

Vierailija
2/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, olet miettinyt asiaa nyt jo yli kolme vuotta. Hävitä ihmeessä sellaiset vaatteet, joita et ole käyttänyt kolmeen vuoteen. Rohkeutta! Tule sitten tänne raportoimaan, miten operaatio on sujunut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos minä alan peesaamaan sinua, ja koitan samaa ap. Hirveän vaikeaa, kun on lapsuuden viettänyt keräilijän kodissa (kaikella rakkaudella).

Vierailija
4/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luovu jo niistä vaatteista, jos teillä ei ole kesämökkiä. Suomalaiset varaavat käsittämättömän rumat vaatteet kesämökkikäyttöön.

Vierailija
5/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen saanut jo pari vaatekappaletta poismenevien kassiin, mutta onpa tämä vaikeaa ja vaivalloista! Vaikea arvioida, mitä kehtaa käyttää ja mitä raaskii heittää pois, koska niitä hyviä ja itselle sopivia vaatteita on aika vähän (suuri osa vaatteista ostettu kirpputorilta). Tiedän kyllä millaisia vaatteita käyttäisin jos pukeutuminen ei olisi kiinni rahasta, niinkuin se nyt ikävä kyllä pitkälti on opiskelijana. Toisaalta sitä on lasten myötä oppinut joustamaan omasta kulutuksestaan liikaakin. 

 

Taitaa olla koko tulevan viikon projekti tämmä vaatekaapinsiivous, sen verran hidasta touhua sovitella. Kiitos tsemppauksesta! Landelle vien varmaan muutamat vanhat lumput kasvimaa- ja mustikankeruuvaatteiksi, mutta muuten siellä kyllä oleillaan ihan normaalivaatteissa (jotka nekään eivät kovin kaksisia). 

Vierailija
6/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit aloittaa komeron kevätsiivouksen ajoissa. Heitä kaikki hirvitykset pois. Pakkohan sitä on joskus tehdä komeron inventaario.

Suosittelen järjestämistä 3:en pinoon.

1. Pidän sittenkin/ en osaa päättää

2. Kierrätykseen

3. Roskiin

(pinon 1 voit käydä uudelleen läpi myöhemmin)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
02.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos. Kaikken hankalimpia ovat hyväkuntoiset ja periaatteessa ihan hyvä vaatteet, mutta jotka eivät ole ihan omaan makuun (hankittu kirpputorilta muutamalla eurolla, merkkivaatteita). Niitä tuskin tulee käytettyä, mutta silti niitä on vaikea laittaa kierrätyskasaan. 

 

Eipä ihme, että vaatekaapin siivouksen aloitus on ottanut monta vuotta :)

 

ap

Vierailija
8/11 |
01.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samalla heität kivikuorman sydämeltäsi.



Vaatteet voi myös leikellä räteiksi ja käyttää niitä kaiken maailman oksennusten ja muiden mömmöjen siivoamiseen -ei tarvitse huuhdella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
01.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ihanan vapauttavaa hankkiutua eroon turhista vaatteista ja tavaroista. Jos on käyttökelpoista niin vaatekeräykseen tietenkin.

Vierailija
10/11 |
02.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan vie johonkin keräykseen, kirpparin portaille, muiden käyttöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
02.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos uuden vuoden kunniaksi tekisi kaappiin tilaa vieemällä turhia kierrätykseen.

Koen siis, että myös kierrätykseen vienti on pois heittämistä.

Miten paljon kaappi tyhjenisikään ja voisi aloittaa avarammin tämän vuoden.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kuusi