Jälleen hyvin sanottu Päivi Räsäseltä
Blogi 21.12.2010
Porsaita ja enkeleitä
”Porsaita äidin oomme kaikki!” Muslimitaustaiset maahanmuuttajalapset yhdessä muiden kanssa lauloivat piirissä koulun joulujuhlassa, joka yritettiin järjestää uskontoneutraalisti. Hyvää tarkoittaen syntyi tahattomasti ironinen tilanne. Opettajalta jäi huomaamatta, että saastaisena pidetty sika on pahempi loukkaus muslimille kuin Jeesus-lapsen syntymä. Koraani toistaa Raamatun opetuksen Jeesuksen syntymisestä neitsyt Mariasta enkeli Gabrielin ilmoituksen mukaan.
Muslimeja käytetään usein keppihevosena, kun fundamentalistiset ateistit vaativat kaiken kristillisen perinnön poistamista koulun juhlista. Jos kristityt suhtautuisivat yhtä tosikkomaisesti jouluperinteisiin, vaatisimme pakanallista alkuperää olevien tonttuleikkien, pukkisatujen ja joulukuusen poistamista yhteisestä juhlasta. Mutta miksi emme kaikki yhdessä voisi suhtautua kansallisiin jouluperinteisiin hyväntahtoisesti? Enkeli taivaan- virttä veisatessaan ateisti voisi muistella kaunista joulun tarinaa, muslimi profeetta Jeesuksen syntymää ja kristitty ylistää Jumalaa, joka tuli ihmiseksi pelastamaan meidät synneistämme.
Kommentit (4)
Se on kyllä kumma juttu että lähinnä suomalaiset poliitikot jne päättäjät ovat vaatimassa muslimeille näitä erioikeuksia,eivät muslimit itse.Miksi pitää kaluta omaa nilkkaa,sitä en ymmärrä.
nauroin katketakseni tuolle Porsaita äidin oomme kaikki -jutulle :D Ojasta allikkoon. Ja muutenkin olen sitä mieltä, että fanaatikot löytyvät suomalaisista ateisteista. He jos ketkä löytävät aina sen ensimmäisen kiven. Lämminhenkistä joulua kaikille!
..vaikka sitä uhrattiin alunperin Freyan kunniaksi ennen mitään jeesusteluja ;).
Hyvää Joulua kaikille!