Mitä lahjaksi alkoholistimiehelle?
Mitään kiinnostuksenkohteita ei hänellä enää ole (paitsi se viina, yksikseen kotona sitä lipittelee), ei harrastuksia. Haluaisin ostaa sen Peter Franzenin kirjan "Tumman veden päällä" tai jotain sinnepäin, mutten uskalla, jos vaikka saa sitten sen johdosta raivarin... Väkivaltainen ei kyllä ole, mutta eihän se toisaalta ole kiva, jos aatto sujuu mökötyksen merkeissä.
Kommentit (13)
taikka ruokakaupasta aloholittomia viinejä.
sille sellaisen kuntotestin ja sitten siihen liittyen vaikka ravitsemusterapeutin käynnin sekä likuntasarjakortin. Mä hankin sellaisen kerran miehelleni lahjasi läheisestä kylpylästä ja tykkäsi. Ei kyllä ollut alkoholisti, mutta tosi laiska liikkumaan ja joka välissä mankui että pitäisi pitäisi... Ihan kyllä tykkäsi lahjasta.
miehet tykkää usein kaikenmaailma mittareista ja hilavitkuttimista.
niin miksi se viina on niin kamala vaihtoehto?
ehken alkoholi juomaa. sammuishan ja sinä saisit viettää joulua.
Itse anna miehelle uuden puhelimen ja tupakka-tossut vaikkei alkoholisti olekkaan että voithan keksiä kaikenlaista lahjaa kuin alkoholi
Onko toi ihan oikee kirja, kenen kirjoittama?
Yksikseen viinaa lipittää illat pitkät, tyypillä ei ole minkäänlaisia harrastuksia, paitsi tv:n katsominen. Voisitko ap ostaa miehellesi esim. dvd-leffoja, vaikka jotakin vanhoja klassikoita siltä ajalta kun hän ei vielä ollut vielä niin viinan vietävissä? Kirjoja tuollaiselle alkoholistille on turha ostaa, ei heillä riitä motivaatiota lukea muutamia rivejä pidemmälle. Seiskan tilausta tai muuta yhtä tyhjänpäiväistä kannattaisi harkita.
Toivottavasti hän ei yritä pilata jouluasi kuten isäni yrittää pilata kaikilta meiltä muilta.
ei siis kannata houkutella sinne Lapualle...
t. ap