Onpa tikkuista laittaa sukujoulua
kaikki muut joustaa ja sopeutuu mutta yhdelle ei tunnu käyvän mikään kuinkaan päin.
Luultavasti ens jouluna sukujoulu on yhtä perhettä pienemmällä kokoonpanolla.
Kommentit (4)
Onneksi meidän suvussa ei ole pakollisia sukujouluja vaan saadaan tehdä oma joulu. Ilman muiden aikatauluja ja perinteitä.
Ketään ei ole pakotettu eikä painostettu, tää on ihan vapaaehtoinen juttu.
Kaikista joustavin ja helpoin ihminen on nyt äitynyt hankalaksi. Tai ei hankalaksi mutta vaatimuksia satelee, vaikka itse ei ole ikinä laittanut rikkaa ristiin joulun tekemiseen. Nyt pitäisi pöydässä olla sitä ja tätä tai muuten ei tunnu joululta... Ottaa päähän, kun tiedän, että ei itse ikinä järjestäisi tällaista, mutta silti vaatimuksia voi esittää taukoamatta.
Tein kyllä kutsuessani vieraita selväksi kaikille, mitä pöydästä löytyy ja loput saavat vieraat tuoda. Mutta tuovat omasta mielestään nyt niin paljon, että me voisimme sitten järkätä ne loput vaaditut asiat pöytään... :(
Veljen vaimo aikanaan yritti sellaista väkisin, mutta meillä oli kaikilla omanlaisemme joulut emmekä joutaneet hänen näytelmäänsä mukaan.