Vinkkeä hyvästä jouluun sopivasta (juusto)kakusta?
Viikon päästä meille on tulossa n. 15 vierasta kylään ja haluaisin tarjota jotain hyvää jouluista kakkua- Ei kuitenkaan mitään perinteistä kuivaa maustekakkua. Joku juustokakku voisi olla hyvä (muutkin ideat otetaan mielellään vastaan), mutta jos jollain olisi jotain vielä parempaa ideaa kuin tavallinen piparimurupohja ja juusto-kermasysteemi päällä. Jotain TODELLA hyvää, ei tarvitse olla mitään kevyttä, ehkä jotain suklaista. Nyt vaan reseptejä kehiin! :)
Kommentit (5)
liivatekermamössön, jossa appelsiinituorejuustoa ja luumumarmelaadia, on tulos todella herkullinen ja ihanan jouluinen.
Piparijuustokakku
Pohja:
noin 250 g piparkakkutaikinaa
Peitä irtopohjavuoan pohja leivinpaperilla. Tällä täytemäärällä noin 24cm vuoka. Isompaan vuokaan kannattaa tehdä täytettä tupla-annos
Kaulitse piparitaikinasta vuoan pohjan kokoinen levy ja nosta se vuokaan.
Täyte:
400 g maustamatonta tuorejuustoa
2 munaa
1½ dl fariinisokeria (tiukasti mittaan puristettuna)
1 tl vaniljasokeria
2 tl kanelia
Mittaa kaikki täytteen ainekset kulhoon, sekoita ja kaada vuokaan pohjalevyn päälle. Paista 175-asteisessa uunissa noin 40 minuuttia. Jäähdytä kakku jääkaappikylmäksi ennen tarjoilua.
Jotenkin itsellä suurin hohto juustokakkuihin alkaa mennä.
Myös suklaalla höystetty maustekakku olisi namia.
jäädyetty vadelma-kinuskikakku, Baileys-juustokakku, valkosuklaa-juustokakku, juustokakku glögikiilteellä, suklainen jouluhalko, onhan noita