13-vuotias kehitysrajoitteinen poika tappoi isoäitinsä Juvalla
Poliisi on selvittänyt henkirikoksen, joka sattui Juvalla 20. lokakuuta.
65-vuotias nainen puukotettiin kuoliaaksi kotonaan. Tapausta tutkittiin tappona.
Poliisin mukaan tekijäksi on osoittautunut 13-vuotias poika, joka on uhrin lapsenlapsi. MTV3:n mukaan poika vieraili ajoittain isovanhemmillaan. Poika ja uhri olivat kahden talossa teon sattuessa.
Poliisilla oli useita tutkintalinjoja, ja myös uhrin aviomies oli jonkin aikaa vangittuna. Hänet vapautettiin lokakuun lopussa.
Poika on myöntänyt teon. Poliisi pitää tapausta selvitettynä.
Tapaus ei etene syyteharkintaan, sillä epäilty on alle 15-vuotias. Jatkotoimista vastaa sosiaaliviranomainen.
Poliisin mukaan poika on kehitysrajoitteinen, eikä hän ole henkisesti ikäistään vastaavalla tasolla.
IS-STT
Kommentit (16)
koska kaikki kehitysvammaiset ovat ihania ja herttaisia ja aurnkoisia elämän valopilkkuja.
koska kaikki kehitysvammaiset ovat ihania ja herttaisia ja aurnkoisia elämän valopilkkuja.
Milloinhan tämä harhaluulo häviää? Varsinkin ihmiset, joilla ei ole kokemusta kehitysvammaisten hoidosta, ovat pääsääntöisesti tuota mieltä. Ikäänkuin kehitysvammaiset eivät jostain syystä voisi tuntea negatiivisia tunteita, jopa vihaa ja raivoa. Sama homma joka kerta, kun joitain käy tutustumassa kehitysvamma "laitoksissa". Ihastuneita huokailua, itkun ja naurun sekaista ylistämistä. Huoh.. Onhan se joskus työ tuotakin, mutta on kyllä ihan ihme käsitykset ihmisillä..
kun kehitysvammainen sukulainen nappasi veitsen pöydältä ja yritti lyödä sillä. Siinä talossa lenteli myös isot nojatuolit ym. kun kilahti. Muuten tosi ihana ja rauhallinen tyyppi.
Myös ympäristö ja kasvatus vaikuttaa asiaan. Myös agressiivisuuteen on lääke.
Ihana pupunen toi meidän kehitysvammainen poika, joka on 9v. Ei taatusti tappaisi ketään.
Nyt kaikki erityislapset a:sta Ö:hön samaan kastiin ja saunan taakse, eikös juu? Vai mikä oli pointtina?
Kaikki "normaalit" laoset kun on niin no, normaaleja eikä satuttais kärpästäkään...
muistissa on todella ikäviä uutisia näistä. Itselläni meinasi lähteä henki kun iso aggressiivinen kehari kävi päälleni kadulla. Olin kai näyttänyt hänen mielestään ärsyttävältä vaikka en edes katsonut päin. Ohikulkijat repivät käsittämättömyyksiä huutavan ja haisevan keharin päältäni.
Laitoksissa on monilla jatkuva rauhoittava lääkitys.
olin bussipysäkillä nousemassa bussiin. Oli jo aikansa huutanut aggressiivisesti käsittämättömyyksiä pysäkillä, ihmiset olivat vain väistyneet syrjemmälle. Kun bussi sitten tuli, kohdisti kiukkunsa minuun ja pamautti tosi lujaa. Säikähdin hirveästi koska isku tuli niin yllättäen ja arvaamattomasti että menin jotenkin lukkoon ja nousin bussiin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Hetken päästä siinä istuessani nousi raivo, perkeleen kehari tuu tänne niin saat turpaasi...
Mutta siis inhottava kokemus, en ymmärrä miksi tuo mies yksin hillui melko myöhään bussipysäkillä??
Useimmiten agressiivisuus tai paranoisdisuus johtuu mielenterveydenhäiriöstä, joita siin on myös kehitysvammaisilla, jopa melko yleistä. Kehitysvammaisilla voi olla myös alkoholiongelmaa, muita riippuvuuksia tms. kaksoisdiagnooseja, se kehitysvammaisuus vaan nousee helposti ensisijaiseksi uutisoinnissa.
Useimmiten agressiivisuus tai paranoisdisuus johtuu mielenterveydenhäiriöstä, joita siin on myös kehitysvammaisilla, jopa melko yleistä. Kehitysvammaisilla voi olla myös alkoholiongelmaa, muita riippuvuuksia tms. kaksoisdiagnooseja, se kehitysvammaisuus vaan nousee helposti ensisijaiseksi uutisoinnissa.
Odotas vaan, 9-vuotiaan keharin vanhempi, kunhan poikasi tulee murrosikään, niin tule sitten pupuilemaan. Kannattaa todellakin lääkitä, erityisesti murkkuiässä.
Itsehillintä ja muukin käytös voi olla 2-vuotiaan uhmiksen tasolla mutta voimat ihan muuta...
Mikä vitun kehitys"rajoitteinen"? C'mon.
Tämä tappaja on jo parikymppinen, mitenköhän on elämä mennyt?
jota heitettiin telkkarilla ja makasi koomassa osastolla. Oppilas, tuollainen noin 13-vuotias oli vain kilahtanut, repäisi putkitelkkarin seinältä ja lynttäsi open päälle. :/ Oikeesti, ovat ihan aikamiehen kokoisia ja kuohahtelevat rajustikin, en itse uskaltaisi tuollaista työtä tehdä.