Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pilasinko ruoan?

Vierailija
02.12.2010 |

Ajattelin tässä väsyneenä tehdä kinkkukiusausta peruna-sipulisekoituksesta ja kinkkusuikaleista. No, kinkku olikin loppunut ja päätin laittaa kinkun sijasta marinoituja broilerinsuikaleita.



Laitoin peruna-sipulisekoituksen, pakastejuurekset ja nuo suikaleet kera kasvirasvasekoiteten uunipataan. Ja uuniin. Kunnes tajusin, että en paistanutkaan broilerinsuikaleita pannulla. Tavallisesti olen paistanut suikaleet pannulla ennen kuin olen lisännyt johonkin ruokaan niitä. Tällaista ruokaa en ole ennen tehnyt.



Kypsyykö suikaleet riittävästi tuolla uunissa vai onko tuo käyttökelvotonta?



Nimimerkillä, voiko väsymykseen kuolla

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos perunat alkaa tummua niin peitä vuoka alumiinifoliolla. sitten annat vaan muhia kunnes lihat on kypsiä. ja kaada lisää nestettä ettei kuivu!

väsymys menee ajan kanssa ohi, kyllä sinä selviät!

Vierailija
2/5 |
02.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kypsennysaika noin 45 min. Kannattaa sekoittaa kypsennyksen välillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Antaapa sen olla rauhassa. Yritän myös jotenkin selvitä tästä päivästä.

Vierailija
4/5 |
02.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan hyvää tulee noinkin -- meillä 70-luvulla oli usien ruokana uunirisottoa -- riisiä, paprikaa, sipulia, purjorenkaita, ananaspaloja ja tomaattikuutioita pannuun, sopiva määrä vettä + mausteet päälle ja sitten viimeiseksi isot kanan koipi-reisipalat kaikille syöjille. Pitkäksi aikaa uuniin jotta riisi kypsyy ja kanat siinä samalla. Hyvää tuli vaikkei ruskisteltukaan.



Voi olla, että sinun pitää lisätä nestettä hiukan kiusaukseesi, sillä kypsymisaika on noin vartin pitempi kuin ruskisteulla lihalla -- varo ettei tule kuivaa!

Vierailija
5/5 |
02.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin eiköhän ne kypsy. Kiehuuhan se kermakin siellä aina jossain kohtaa, eli eiköhän lämpötila ole tarpeeksi korkea.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi