Antaisitteko 14v mennä vaihto-oppilaaksi Brasiliaan?
Meidän tyttömme on ihan mielettömän innoissaan, kun kuuli, että 14v pääsee vaihto-oppilaaksi Brasiliaan. Tosin, hän pääsisi sinne vasta 15 vuotiaana, koska se olisi kesällä ja hänellä on elokuun lopussa synttärit. Olen miettinyt, että jos hän haluaa parin vuoden päästä (nyt 13v) sinne Brasiliaan vaihtariksi niin kauanko olisi hyvä sen ikäiselle. Aikamäärä on 5 päivästä kuukauteen. Hän haluaisi itse olla siellä kuukauden, mutta sen suhteen olen epäileväinen.
Mitä mieltä itse ?
Kommentit (53)
Itsekin ajattelin hänelle ensin sanoa, että läheltä euroopastakin löytyy mukavia paikkoja, mikäli haluaa siis lähteä.
Riipuu tietenkin tytön luonteesta, mutta jos normaalia fiksumpi niin anna mennä vain! Yksi rakas muisto enemmän! Kyllä tytöstä pidetään huolta! Älkää jarrutelko elämässä.
Riipuu tietenkin tytön luonteesta, mutta jos normaalia fiksumpi niin anna mennä vain! Yksi rakas muisto enemmän! Kyllä tytöstä pidetään huolta! Älkää jarrutelko elämässä.
Tyttö on tunnollinen ja miettii kyllä kaksi kertaa ennen kuin tekee mitään.
onko tässä nyt kyseessä joku kesävierailuohjelma tms?
ja jos on blondi niin raiskauksen riski on ihan mieletön. Itse en uskaltaisi, mutta sinä päätät.
Brasiliasta kuulee niin hurjia juttuja... Tosin tilanne paikanpäällä voi olla sitten jotain ihan muuta.
Tilannekin tietysti ratkaisee. Minkä järjestön/yrityksen/tahon kauta tyttö lähtisi Brasiliaan?
Onko samalla menossa muita nuoria Suomesta?
Onko paikanpäällä vaihdon järjestävän tahon suomalainen edustaja, joka valvoo majoitusta, ohjelmaa, on vastuussa nuorista? Ja johon nuori voi ottaa yhteyttä hätätilanteessa? 14-15-vuotias ei yleensä vielä osaa portugalia niin hyvin, että pärjäisi esim. sairaalassa yksin ja Brasiliassa ei kaikkialla puhuta englantia.
Miten majoitus - onko perheissä vai jossain leirikeskuksessa tms? Millainen perhe? Yksi ystäväni oli Hong Kongissa vaihdossa ja ilmeisesti perhe sai osan elantoaan näitä vaihtareita majottamalla. Kukaan perheessä ei osannut englantia. ELi voiko joutua johonkin köyhempään perheeseen, millaisiin oloihin?
Itse en naisena lähtisi edes aikuisena yksin Etelä-Amerikkaan.
tuskin Eurooppaankaan, E-A:han en ikimaailmassa!
Brasiliassa on paljon ihan turvallisiakin alueita, joissa eletään ihan tavallista arkielämää. Kyllä se maa on paljon muutakin kuin ne slummialueet.
Ei kuuna päivänä!
Kas kun ei etelä-afrikkaan? Edellä mainitut "turvalliset" alueet ovat aidattuja ja todella tarkkaan vartioituja kaupunkeja kaupunkien sisällä ja on todella iso harha luulo ettei siellä olisi minkään maailman rikollisuutta vain siksi että alue on jatkuva kameravalvonnan alla. Ja sellaisenko "kulttuurin kokemisesta tyttö jotain kostuu? Toinen että Brassissa rikkaiden kaappaaminen ja ryöstäminen on arkipäivää.
Järki hoi!
miettis hyvin tarkkaan sillä olen itse siellä ollut ja olin kuukauden kerrallaa... kieli ongelma ja sairaala yms kulttuuti erot on niin suuret että pitää olla tarkka millaiseen perheeseen hänet laittaa.... maa on kaunis ja kulttuuri todella mielenkiintoinen mutta en varmaan uskaltaisi laittaa lastani ihan tosta noin vain sinne kun tietää mitä se elämä siellä on.... Kälyni on sieltä kotoisein joten näin varmasti paljon sellaista mitä en muuten näkisi ja hekin ns. paremmasta perheestä. Ilman hänta tuskin olisin lähtenyt jo pelkät lennot veivät toista vrokautta. Myös toisen ystäväni toinen puolisko on sieltä tänne tulleet.... mutta jos oikeasti tahdotte hyvää ja ajanhotaista tietoa braziliasta ja sen mahdollisuuksista niin ainakin helsingissä on suomi-brazilia seura jossa muistaakseni on avoimet ovet 1rkta viikossa siellä voi kysellä kaikkea mahdollista ja tapaa sieltä tänne tulleita ihmisä joten rohkeasti vain sinne googaa siitä niin saat varmat aukiolot yms.... Maa on aivan mahtava mutta mutta ehkäpä vähän myöhemmin..... jokainen päättää itse....
minullakin on hyviä yhteyshenkilöitä sinne päin jos tahdot jutella jonkun kanssa mutta pyytäisin että kiinnitätte kieleen huomiota sillä englannilla ei tahdo pärjätä..... perusportugali olisi hyvä osata.
lapsesi voidaan kaapata ja palauttaa takaisin muutamaa munuaista, maksaa ja verkkokalvoa köyhempänä... Mutta jos tuo ei haittaa, niin anna palaa vain! ;)
ei tuo kyllä vaihto-oppilaalta kuulosta!
mutta vasta peruskoulun jälkeen eli 16 vuotiaana.
Maalla ei ole merkitystä mutta suosittelisin mielummin englannin, saksan tai ranskankielisiä maita kielen takia. Mielestäni noista kielistä olisi enemmän hyötyä tulevaisuudessa.
Viikon-parin oleskelusta ei ole mitään hyötyä, kyllä hän vuodeksi saisi lähteä.
Meillä asia on ehkä ajankohtainen parin vuoden päästä.
Mutta itse en ole käynyt, joten kuulopuheiden varassa olisin.
hyvin tarkkaan tietåå millainen perhe on kyseessä, ja sopia heidän kanssaan säännöistä... Mutta varmaan päästäisin jos nuori on järkevä ja osaa ajatella omilla aivoillaan.
Mitä jos ottaisitte ensin todella selvää esim. maitten turvallisuudesta ettekä jättäisi kaikkea arvailun/uutisoinnin varaan.
Kiitos.
Tyttö saa todennäköisesti reissusta yhden elämänsä parhaista ja opettavaisimmista kokemuksista. Vaihtarimatkat kasvattavat ihmistä, lisäväät kielitaitoa ja mitä muuta hyvää. Tietysti reissussa on omat riskinsä, mutta se on ohjattu ja luotettavan järjestäjän matka joten älä epäröi, senkun päästät.
Mun aiti paasti minut nuorena ihan mihin vain keksin pyytaa, koskaan ei kylla sattunut mitaan, mutta itse en uskaltaisi omia lapsiani laskea. Varsinkaan Etela-Amerikkaan!