Mitä perheesi tekee tällähetkellä,entäs itse?
Monelta olet herännyt ja mitä olet tähän mennessä tehnyt?
Kommentit (17)
Lapset puuhailee jotakin tässä vieressä; toinee selaa Aku Ankka kansiota ja toinen hötkyilee joulukoristeista.
Minä nousin 8:20, lapset heräili 7 pintaan. Tähän mennessä olen syönyt aamupalaa ja lukenut Hesarin ja laittanut takkaan tulen.
Aah rauhallista sunnuntaiaamua!
pisut,pesut,aamupalat ym. Itsellä lehdenlukua siinä kaiken välissä. Lapsi katteli aamuohjelmia, tiskattu,viikkailtu pyykkejä jne.
Nyt lapsi iskän kanssa ulkona ja minä tässä:) No kohta taas hiljaisuus loppuu.D
ku mies tuli töistä, nyt mies nukkuu, lapsi kattoo kakkosen aamu ohjelmii ja mä hörpin aamukahvia,istun koneel ja etsin netistä joululahjoja,joulukoristeita ja suklaa reseptejä... seuraavaks poika pääsee askartelee joulujuttuja, mä värjään hiukset ja rupeen leipomaan...
16v lähti just treeneihin. Loput viisi lasta katsovat lastenohjelmia.
Minä heräsin klo 8, kun 2v kömpi viereen. Tähän mennessä olen pistänyt pyykkikoneen päälle ja istunut tässä koneella selaillen huutista. Kohta kaivan ompelukoneen esille ja alan kehitellä jotain tulevalle vauvalle.
päästämään koirat pihalle ja ruokkimaan ne. Samaan aikaan heräsi mies ja 1,5 vuotias. Syötiin aamupala ja on leikitty tytön kanssa.
Sitten leivoin puolukkapiirakan, kun tänään tulee vieraita. ja olen järjestellyt lapsen piirustuksia ym. kansioon ja muutenkin kirjahyllyä siistimmäksi. Mies lämmitti leivinuunin...niin ja tyhjensin ja täytin astianpesukoneen. Eli kaikkea pikku puuhastelua:)
juniori köllii masussa, ei vielä tunnu potkut, joten en tiiä mitä puuhastelee;)
Luin krijaa ja annoin muun perheen nukkua. Noustiin ylös klo 7, joimme aamukahvit, luin Hesaria ja keitin sit aamupuuron. Lapsi tekee läksyään maanpyörimisestä ja vuoden- ja vuorokauden ajoista. Mies etsii talvikamppeita. Olen pessyyt pyykkiä ja vaihtanut lakanat. Nyt aloittelen siivousta, tosin pitää lähteä lapselle ostamaan talvivaatteita.
heräsi 7. Minä puol 9. Olivat tehneet aamupesut ja syöneet aamupalan. Mua odotti myös aamupalaleivät ja kahvi valmiina. Nyt mies lähti vauvan ja koiran kanssa lenkille ja minä istun koneella. Kun tulevat lämmitetään eilistä ruokaa lounaaksi ja stten vauva menee nukkumaan. Sitten ajateltiin ihan loikoilla miehen kanssa sohvalla tv:n ääressä. :)
heräsi 7. Minä puol 9. Olivat tehneet aamupesut ja syöneet aamupalan. Mua odotti myös aamupalaleivät ja kahvi valmiina. Nyt mies lähti vauvan ja koiran kanssa lenkille ja minä istun koneella. Kun tulevat lämmitetään eilistä ruokaa lounaaksi ja stten vauva menee nukkumaan. Sitten ajateltiin ihan loikoilla miehen kanssa sohvalla tv:n ääressä. :)
Sulla on ihana mies.
Minä olen kotona yksin, mies on mummolassa jälkikasvun kanssa. Heräsin kahdaksalta ja lojuin sängyssä tunnin asioita ajatellen. Sitten kävin täyttämässä keskuslämmityskattilan polttopuilla ja laitoin pyykit koneeseen. Nyt tässä aamukahvia juon.
mies nukkuu krapulassa sohvalla (juo ehkä 2krt vuodessa, eli harvinaista herkkua) lapsi 2v kattelee kaapoa nauhalta ja minä huono äiti pelaan farmvilleä ja suunnittelen pihalle lähtöä...
Mies lukee lehteä ja syö aamupalaa. Lapsi kuuntelee Antti Tuiskua omassa huoneessaan.
Heräsin puolisen tuntia sitten. En oo tehny mitään, kohta lähden töihin.
- ktoielinten ruokkiminen
----
mies ylös klo 11 ( oli yötöissä) ja mies tekee ruuan
tekoo
----
lapset klo 12 naapurille hoitooon ja minä kurssille
---
mies töihin
Kaksi koneellista pessyt pyykkiä ja nyt on ruoka uunissa.
Mies on pesemässä autoa.
Yksi lapsista pelaa, toinen on ulkona, kolmas nukkuu ja neljäs on yökyläreissulla.
Viides on töissä.
ja halusi katsoa lastenohjelmia, meni sitten sohvalle löhöilemään ja odottamaan niitä, vauva heräsi seitsemän jälkeen, joten nousin leikkimään. Laitoin tulen takkaan ja keitin kahveet. Nyt vauva on päiväunilla, aamulla töistä kotiutunut mies nukkuu myös. Isot lapset on naapurin tytön kanssa leikkimässä omassa huoneessaan. Mä juon kahvit ja ihmetteln AV:ta ja kohta jatkan joululahjojen kutomista. :)
Sängystä noustiin koko poppoo n 9.30 aikaan. Aamupalat, ruokauunissa, nyt koneella ite, mies lukee lehtee ja lapset leikkii legoilla.
Tänään ohjelmassa lasten konserttia ja perus sunnuntaita johonka kuuluu ei kiire mihinkään. Tehdän sitä mitä huvittaa
Hauskaa Sunnuntaita.
ja juon mieheni minulle keittämää lattea. Taapero katsoo aamupiirrettyjä ja mies lukee uusinta Maku-lehteä. Heräsin noin 15 min sitten.