Vinkkejä!? Miten voisin auttaa miestä?
Olen viikolla 36 raskaana ja jouduin sairaslomalle noin kuukausi sitten. Fyysinen rasitus on kiellettyä ja suurimmaksi osaksi yritänkin lepäillä, mitä nyt ihan pieniä kotihommia teen (pesen pyykkiä, laitan ruokaa jne.) Mies on aika kovilla sekä mun sairasloman että työnsä takia ja alkaa olla nyt selvästi väsynyt ja alakuloinen. Ei ehdi nukkua riittävästi ja joutuu tosiaan tekemään kotona paljon enemmän kuin normaalisti. Olen yrittänyt miettiä, että miten tässä tilanteessa voisin auttaa miestäni, kun kovin konkreettisesti se ei ainakaan onnistu. Mutta edes jotakin, millä piristäisin toisen mieltä ja auttaisin jaksamaan? Omakin mieli on maassa, kun toinen on kovilla enkä pysty kunnolla auttamaan. Mitä siis tehdä?
Kommentit (15)
eli parhaiten autat kun laitat sen miehen nukkumaan kunnolla. Ei ne kotihommat mihinkään karkaa, pitää laittaa asiat tärkeysjärjestykseen. Ja se uni on kyllä tosi tosi tärkeää.
kun käytännössä mies huolehtii tiskaamisesta ja kaupasta käynnistä. Siivoamisen suhteen ollaan tehty niin, että mies imuroi ja minä järjestelen paikkoja ja pyyhin pölyt. Ja siivotaan kunnolla nyt joka toinen viikko. Ja sitten mies joutuu tällä hetkellä huolehtimaan yksinään meidän koiran ulkoiluttamisesta, mikä ei näin rapakeleillä ole kivaa sekään. Meillä ei valitettavasti ole varaa palkata ulkopuolista apua.
Mies tosiaan nukkuu liian vähän ja olen yrittänyt saada häntä menemään aikaisemmin nukkumaan. Kuitenkin helposti jää iltaisin koneelle istumaan, kun se on se päivän ainoa vapaa hetki. Ja joskus on saattanut vääntää jotain kiireellistä työjuttuakin yömyöhään. Viikonloppuisinkaan ei ole viime aikoina ehtinyt levätä. Mies tekee jonkin verran ylitöitä ja olen yrittänyt sanoa, että pärjättäisiin ilman niistä tulevia lisätuloja, mutta mies on eri mieltä tästä.
Olen yrittänyt hemmotella miestä tekemällä hyvää ruokaa ja välillä vähän herkkujakin, pyytämällä kainaloon ja välillä sohvalle lepäämään ja katsomaan telkkua tai leffaa, mutta ollaan nyt siinä pisteessä, ettei tästä ole enää oikein apua. Olen yrittänyt jutella asiasta ja kysyä, miten voisin olla tukena, mutta mies vaan toteaa että tilanne on nyt tämä ja sille ei mitään voi. Pelottaa, että mies on vauvan syntyessä aivan poikki. :(
ap
nukkumaan tarpeeksi. Moni äitikin masentuu juuri sen takia että on väsynyt. Ei mitään muttia. Jos mahdollista niin laita koira hoitoon viikonlopuksi ja nukutte oikein urakalla!
Ei noin vähäisten kotitöiden pitäisi ketään uuvuttaa. Ja miksi läheisyydestä ei ole mitään apua? Tiedäthän, että lapsen tulo ja raskausaika on sellainen joka voi ahdistaa miestä ja jolloin mies voi langeta pettämiseen? Oletko varma ettei ylityöt ole tekosyy viettää aikaa toisen kainalossa?
Täytyy alkaa miettiä, miten saan miehen komennetua nukkumaan ajoissa. Usein kun tilanne on se, että menen itse tosi aikaisin nukkumaan ja mies sanoo tulevansa kohta perästä, mutta jää sitten kuitenkin vielä tekemään jotakin. Tai jos tulee ajoissa nukkumaan, niin sitten laittaa kellon tosi aikaisin soimaan, että ehtii tiskata tai hoitaa jonkun työjutun aamulla.
ap
todellinen syy ongelmiinne ei ole sun sairauslomalle jäänti, vaan miehen suhde työhönsä. Työriippuvuuttahan tuollainen on, tehdä kukonlaulun aikaan jo töitä ja myöhälle iltaan vielä sähköposteja viritellä. Siitä kertoo sekin, että miehen mielestä töitä ei voi vähentää: selkeä työuupumuksen merkki. Silloin ihminen painaa juuri konemaisesti ja kokee, että mistään ei voi tinkiä, kaikki on fataalia.
Ongelma on vain ehkä jäänyt huomaamatta, kun sinä olet ilmeisesti tehnyt valtaosan kotitöistä.
Eli nyt pitkä, periaatteelinen keskustelu elämän prioriteeteista! Vielä ehtii, ennen lapsen syntymää. Se muuttaa niin paljon, äidin hormonitoiminnasta alkaen.
No ei varmasti petä, siitä ei tässä ole kysymys.
Mieshän välttelee viimeiseen asti sinun kanssa olemista. Tulee nukkumaan kun sinä olet vielä nukkumassa ja herää ennen kuin sinä heräät.
eli mies yrittää nyt tehdä kovasti töitä, että voisi sitten jäädä ensiksi isyyslomalle ja sitten ottaa ensi keväänä vähän kevyemmin, kun vauva on ihan pieni. Ei siis ole ennen tehnyt näin paljon töitä. Ja mies kantaa huolta meidän taloustilanteesta, kun esim. mun sairasloma on vähän vaikeuttanut asioita. Musta me tultaisiin toimeen vähemmälläkin, kun kaikki suurimmat vauvaan liittyvät hankinnat on nyt tehty ja tulen saamaan kuitenkin ihan kohtuu äitiyspäivärahaa.
Ja ysille, ei mies välttele mun kanssa olemista vaan kokee, että hänellä ei ole aikaa rentoutua. Kyllä se mut kainaloon ottaa, kun tulee nukkumaan ja aamuisin meillä on tapana hetki halia ennen nousemista. Ja koska tekee noita ylitöitä kotona ja ne tosiaan näkyy tiliotteessa, niin en kyllä ymmärrä missä välissä ehtisi enää pettämään.
ap
Av:lla aina joka ketjussa, jossa jotenkin kyse miehestä, joku jossain välissä väistämättä esittää, että mies pettää.
ole astianpesukonetta? Onhan se nyt ihan älytöntä, että teillä on pakonomainen tarve tehdä niin paljon kotitöitä, että mies joutuu niitä varten heräämään aamulla aikaisin! Oikeasti, kerropa kaikki kotityöt mitä teillä pitää päivän mittaan tehdä niin varmasti niistä löytyy vähennettävää tai muutettavaa 80 %.
ja moni nainen ei siitä tiedä
Av:lla aina joka ketjussa, jossa jotenkin kyse miehestä, joku jossain välissä väistämättä esittää, että mies pettää.
Miten se mies niin loppu voisi olla noista jutuista. Kyllähän moni sinkku hoitelee kanssa samat asiat ja työssäkäyvät perheenäidit...
Jouduin jäämään sairauslomalle viisi viikkoa ennen äitiysloman alkua ja olin jo sitä ennen joutunut siirtämään ison vastuun kotihommista miehelle, koska pienikin ponnistelu aiheutti supistelua. Nyt ollaan ehditty viikolle 37 ja tilanne on helpottanut, koska lapsi saa jo syntyä (lääkärinkin mukaan) joten voin taas puuhailla hieman enemmän.
Yritän miehen työpäivän aikana puuhailla pikkuhiljaa kevyimpiä kotihommia ja käytän iltapäivällä koiran pissalla, jotta mies ei joudu heti kotiin päästyään lähtemään koiran kanssa ulos. Tuo minun iltapäivälenkkini ei ole montaa sataa metriä ja käytän koiralla kuonopantaa, jonka ansiosta kuljemme aina minun tahtiani. Lepäilen kotitöiden välissä tarvittaessa, saatan esimerkiksi tiskata vain osan astioista ja jatkaa tiskausta levättyäni.
Meillä on tingitty vaatimustasosta selvästi. Koti ei kaadu siihen, jos tiskit joskus odottavat, lattiat ovat pesemättä tai pyykit viikkaamatta. Lapsen syntymän jälkeenkään ei voi vaatia, että pinnat olisivat kuin nuoltuja, joten nyt raskausaikana on jo hyvä laskea standardeja.
Olisiko mahdollista pyytää vaikka jotain naapuruston teiniä ulkoiluttamaan koiraa kerran päivässä? Voisivatko vanhempasi, sisaruksesi tai ystäväsi auttaa kotona silloin tällöin?
Mieti, mistä teillä voitaisiin tinkiä ja keskustele miehesi kanssa taloustöiden keventämisestä. Minä haen mieheni iltaisin tietokoneelta nukkumaan vaikka "väkisin", jos näyttää siltä, että mies valvoo yöt. Viime viikolla nukuimme lisäksi pari yhötä eri huoneissa, kun huomasin, että mies havahtuu vessareissuihini ja nukkuma-asentoa hakiessani. Viikonlopun nukuimme taas samssa huoneessa, kun mieskin sai aamulla nukkua pitkään.
Jos mies tekee ylitöitä niin hankkikaa ihmeessä seuraavasti liksasta se tiskikone. Ja ihan oikeesti, ei se siivooja pari kertaa kuussa maksa maltaita kun on kotitalousvähennys.
Mutta olisko kyseessä kuitenkin miehen puolelta jo pieni masennuksen poikanen? Sun pitää saada se mies rentoutumaan ja nukkumaan ajoissa.
näet miehesi tilan ja haluat auttaa. Se on toisen huomioimista.
Ihan ensin suosittelen suurta töiden karsintaa. Mitä kotitöitä teillä niin kauheasti on? Jos vielä olette kaksin (kuten ymmärsin) tuskin siivoamistakaan on niin hirveästi. Voitteko ihan palkata siivoojan tai sitten vähennätte imurointikertoja tuntuvasti.
Toiseksi, anna vierihoitoa, enkä tarkoita seksiä. Kun vauva kohta tulee, olette lujilla joka tapauksessa. Nyt kannattaisi relata ja lölliä. Jos fyysisesti pystyt, hiero vaikka miehen selkää tuoksuvalla öljyllä tai vaikka jalkapohjiin rasvaa. Vuokratkaa hauskoja elokuvia iltaisin.
Kerro miehellesi, ettet halua hänen nääntyvän ja levätkää niin paljon kuin mahdollista. Ikkunoiden pesua voi lykätä melkein miten kauan vaan, mutta hellyyttä, lepoa ja rentoutta ei voi ilman seurauksia.