Mitä olette mieltä tästä talosta?
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/se…
Paljonkohan tuon talon lämmityskustannukset on talvisin? Kuinka paljon ylimääräisiä menoja seuraavan kymmenen vuoden kuluessa tulee jos nyt muuttaisimme tuohon? tarkoitan kunnostuksia ja ylläpitoa lähinnä...en niinkään ajattele tässä sellaisia menoeriä, jotka aiheutuvat siitä kun muutamme pinnat meitä miellyttäviksi.
Kommentit (7)
Ostaisin, jos olisi tarvetta ja asuisin paikkakunnalla. Harmaa värisävynä upea, mutta kaipaa jotain piristystä kirkkaammista väreistä.
Keittiön lattia mun mieleen myös.
Ei mun makuuni, mutta varmasti monen muun. Mun mielestä vaan aika kallis Kajaanilaiseksi taloksi, mutta enpä juuri ole hintatasoon perehtynyt.
Sähkönkulutus oli ilmoitettu, 20 000 kWh. Mitähän se nyt sitten maksaa siirrettynä, 11 snt kWh?
Eli 2200 e/vuosi, vero oli reilun 500 e.
Jos ei rakennusvirheitä ole, korjauksiin ja huoltotoimenpiteisiin ei seuraavan 10 v:n aikana juuri kulu rahaa. Ehkä ulkolaudoituksen maalaus tulee eteen. Terassin öljyäminen keväisin...
ei ole varman kuin:
-sähkölasku (=sähkön siirtohinta, kulutus, sähkövero) (kulutuksen tiedätkin)
-kiinteistövero
-jätemaksut
-vesimaksut
En tiedä, mitkä ovat kustannukset Kajaanissa, mutta pääkaupunkiseudulla vastaavankokoisessa sähkölämmitteisessä talossa kuukausittaiset asumismenot 5 hengen vesimaksulla ovat noin 300 euroa/kk.
tuossa varaava takka, saa sähkölaskua pienennettyä aika paljon jos haluaa. Ei vaan ollu mitn mainintaa koko takasta? Ja lattialämmitys syö paljon sähköä, et eihän sen tarvii kovin isolla olla. Siisti kämppä, ostasin.
Itse tykkäisin. Mua ihmetyttää kaikkien kodinhoitohuoneiden pienuus. en nyt tarkota tätä taloa mutta yleensä ovat järjestäen liian pieniä.
Kodarin oven vieressä ei ollut mitään naulakkotilaa eikä kenkätelinettä.
mutta asumiskulut ovat kyllä aika hirvittävät. Noin ison talon lämmittäminen maksaa! Ainakin jos tahtoo miellyttävän +22-23 asteen lämpötilan.
Ja talo sijaitsee enteellisesti Kylmä nimisellä paikkakunnalla ilmeisesti. = ) En ostaisi. Liian kallis ylläpidettävä jos ei ole hyvin varakas.
mitä teette pinnoille, mistä ette tykkää? mä tykkäsin juuri tuosta miltä nyt näytti.