Lue keskustelun säännöt.
Kuinka monta harjoitussupistusta per päivä/vrk on normaalia?
10.11.2010 |
Mulla menossa raskausviikko 33 ja supistellut tänään aika paljon. En tiedä paljonko, mutta ehkä parisenkymmentä sellaista jotka selkeästi tunnistan supistuksiksi. Olen vielä töissä ja työ aika raskasta. Tarttisko jäädä saikulle vai onko ihan ok?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
varsinkin ekassa raskaudessa tuli pahimmillaan helposti 20-30 päivässä (en niitä tietysti tarkkaan laskenut). Kohdunsuuhun se ei kuitenkaan vaikuttanut. Lääkäri tarjosi minulle sairaslomaa, mutta en jäänyt kuitenkaan, koska lääkäri sanoi, ettei työssä käyminen vaaranna minun tai sikiön tilannetta. Työ oli toimistotyötä.
Jälkikäteen ajateltuna sairasloma olisi ollut hyvä asia, koska supistusten määrä väheni merkittävästi heti, kun jäin äitiyslomalle ja sain levättyä.