¤¤¤HEINÄSIRKAT vkolla 42¤¤¤
[color=darkorange]Hei vaan kaikille heinäsirkoille! Ajattelin aloittaa uuden pinon, jos vaikka nyt jo enemmän porukkaa innostuisi kirjoittelemaan kun ensimmäiset sirkathan pääsevät jo piinailemaan.
Itsellä menossa vasta kp 8/24-28, joten piinailemaan pääsee vasta tuolla marraskuun alussa, mutta ovis lähestyy kyllä pikkuhiljaa ja mukaavaa touhuahan on siis tiedossa;)
Heinäsirkat eivät vielä olekkaan olleet kovin aktiivisia kirjoittelijoita, mikä on kyllä toisaalta ihan hyvä, eipähän nouse kuume taivaisiin kun ei joka päivä pääse kirjoittelemaan...
Mutta kovasti peukutuksia kaikille tämän viikon piinailijoille ja tärppi onnea oviksen metsästäjille![/color]
Kommentit (36)
Täällä on kp14/28 ja ovikset käsillä. Saas nähä meneekö tämä kierto hukkaan sillä mies joutui lähtemään reissuun eli ollaan viimeksi lauantai/sunnuntai yöllä rakasteltu viimeksi. Mitä luulette riittääkö?? Siihen asti joka toinen päivä systeemillä. Miten ois kanssasisaret tehtäskö vuoden plussaisin kierto??
Heipsan! Täällä piinailija ja jo 2 neg.testia takana, vitsi mikä pönttö :D En kyllä osta niitä Acon10 testejä enää kun testaan niillä ihan liian aikaisin (20 ja 23/28...) Tänään siis 23/28 ja oireita vaikka muille jakaa, joko oon raskautunut tai sitten vakavasti sairas :D Pyörryttää nytkin ja eilen oksetti aamulla ja illalla... Nyt on pakko odottaa perjantaihin ainakin ja viimeistään lauantaina 28/28 testaan jollain kunnon tavallisella testillä. Onpa kyllä iso pettymys jos taas nega, kun näitä oireita siis on :/
Nipsu sulla näyttää olevan sama kp kun mulla.Mulla ei mitään ovis tuntemuksii eikä testitkään näytä mitään selvää.Voi olla ettei olekaan täs kuussa ollenkaan tai sit oli jo tai on tulos.No joo on kyllä taas kerran pettymys jos ei tärppää.Puol vuotta km.n jälkeen nyt yritetty, mut yritettiin kyl ensimmäistäki 1,5 vuotta ennen ku tärppäs.Paljon plussasäteitä kaikille sirkoille!
Täällä on myös piinaviikko alkanut..Eilen sain taas plussaa ovistestistä (kp19). Mietin, että voiko se olla kolmas ovis vai kenties merkki jotain muusta?Jännittää!Perjantaina testaan, kun on kylpylään lähtö edessä. Onhan se vähän aikaista testata, mutta...Nyt on kp 20/28.
Kävimme tuossa yhden tuttavan luona, heillä on 2 lasta (3v ja 1v). Kylässä oli myös toinen perhe suurinpiirtein samalla kokoonpanolla. Mulle iski heti ihan kauhea fiilis. Melkein kaikilla, joilla on tämän ikäinen lapsi kuin meillä (2,5v), on lapsella jo sisarus suuntaan tai toiseen tai vähintäänkin tulossa. Me vain ollaan tämän yhden kanssa :( Siinä sitten illan edetessä alkoi hirveä meno ja korvia huumaava meteli näistä muista lapsista. Meidän muksu leikki kiltisti itsekseen :) Kun toiset äidit komentelivat koko ajan meuhkaavia lapsiaan, tuli mulle aika autuaan rauhallinen olo :D Että hyvät puolensa tässäkin...
Yritysrintamalta ei uutisia. Kp5/25-34. Tilasin ajan papaan, jonka yhteydessä ei kuulemma mitään muuta tutkitakaan, joten katson vielä tämän kierron (ja papan) ja tilaan sitten omalääkärille tarkastusajan jos kohtukipu alkaa taas.
Eli edelliset kuukautiset oli myöhässä, yleensä kierto on ollut 28 pv, nyt oli 35 pv. Ja viime viikolla siis oli kuukautiset, loppuivat lauantaina. Kun meni noin pieleen noi kiertopäivät niin aloitin ovistikuttelunkin jo eilen sunnuntaina ja yllätys yllätys nyt tänä aamuna tuli ovisviiva, ei ymmärrä ei.
No miehen kanssa puhuttiinkin, että tässä kierrossa ei yritetä enää tähdätä niihin tiettyihin päiviin vaan harrastetaan sitä " joka toinen päivä koko kierron ajan" -taktiikkaa.
Täällä menossa kp15/24, eli aika tylsä vaihe ennen piinaviikkoa. Oireita ei minkäänlaisia, ei kai niitä vielä pitäisi ollakaan ja tuskinpa mitään muuta tuleekaan kuin ne menkkaoireet. Ei jaksa uskoa raskautumiseen tässäkään kierrossa, jos nyt plussaisin niin ylläri olis todella suuri.
Vähän masentaa kun kuulin tänään että serkku on raskaana ja heti ekalla yrittämällä vielä. Siis olen toki onnellinen hänen puolestaan, tuli vaan vähän suru puseroon kun itsekin niin kovasti haluaisi. No eihän se ole minulta pois ja yritän ajatella että meillekin se vaavi tulee jos niin on tarkoitettu.
Eikös tässä muutaman päivän sisään pitäisi tänne heinäsirkkoihinkin ne ensimmäiset plussat tulla?
Plussaonnea meille kaikille!!
nellariina
Nyt alkaa porukkaa olla kivasti kasassa ja osa on ehtinyt jo testeileenkin...Jeee toivotaan plussia plussien perään...
Raskausoireista: mulla ei ole kummassakaan raskaudessa ollut mitään oireita ennen testin tekoa, joten en niitä nytkään ihmeemmin odota.
Mulla on menossa kp24/35 (oho, ollaanpa jo taas pitkällä!), oviksesta ei mitään ihan tarkkaa havaintoo ole. Me ei olla kyllä enään jaksettu koko kiertoo sekstata joka toinen päivä, vaan on keskitetty touhuilu kiertopäivien 13 ja 21 välille (mulla on aika pitkä kierto, joten oviskin on myöhemmin). En halua, että seksistä tulee mitään hampaat irvessä pakkoyrittämistä. Näin on tuntunut hyvältä meille.
Tässä kierrossa on kyllä mulla jotenkin sellanen olo, että nyt tärppää. Vähän yritän jarrutella haaveilujani, mutta hyvin vaikeetahan se on. Jos nyt kuitenkin pitäytyisin ainakin kaikista hankinnoista ennenkuin vauva on testillä todettu aluillaan olevaksi. Ihan loppukuusta vasta pääsen (jos pääsen) testailemaan, joten kyllä tätä piinailtavaa tässä vielä on!
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ tuulia puhaltelee hän!!!!
Täällä menossa kp 28/39(50) ja jokunen oirekin mukamas on jo löytynyt.. Ovis oli kp 21 jotenka kai se lievä oireilu vois just ja just olla mahdollisuuksien rajoissa! (tai sitten luultavimmin mun päässä..)
Hankala tilanne, kun ei synnytyksen jälkeen oo tullu kahdet menkat ja nekin noin pitkät nuo kierrot joten vaikee päätellä millonka ees pitäs seuraavat alkaa. Vaikka eikös ne suhtkoht 14vrk oviksesta yleensä ala joten siinä tapauksessa tää kierto ois arviolta menossa 28/35! Ihmeellisiä laskutoimituksia sitä pitääkin kehitellä! =)Mutta varmaan piakkoin jo teen ekan testin, hätänen kun oon!
Viimeks testasin kp 25/28 ekan ihan selvän haamuplussan tavallisella kaupan testillä jotenka kai sitä jo oikeesti kohta vois!
Ukkokin lähtee huomenna kuukaudeks taas töihin ja houkuttas tehdä aamulla testi, että sais sitten heti kertoo ukolle jos jotain kerrottavaa on. Jopa mun järki sanoo, että se kyllä on vielä liian aikasta, mutta mutta! =)
Kovasti oottelen ekaa plussasirkkaa joten ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
kaikille sirkoille!
Nyt on kp14/27 ja puuhailtu on kp11,12 ja 14. En oo jaksanu tikuttaa vielä tässä kierrossa kun kierto on niin säännöllinen.Mut ei se vissiin kuitenkaan oo sen tae että ovulois??!Ollaan käyty lukemassa noita perhesuunnittelu-sivujen raskautumis vinkkejä, mutta aika hullulta kuulostaa että pitäs rakastella aamuisin valot päällä...Mut pakko myöntää että kyllä me ajatellaan et missä asennossa puuhaillaan jotta ois paremmat mahikset.Siellä tais lukee että jos mies on päällä tai takana niin silloin menis siittiöt kaikkein syvimmälle. On tääkin kyllä hullua ajatella tämmösiä. Ajatteletteko te muut asentoja ym??Mä oon kans yrittäny olla jalat ja lantio ylhäällä seksin jälkeen mut eipä oo viel tuonu plussaa sekään taktiikka. No tässä kierrossa on rennompi meininki kun ennen, ei nyt ihan niin tiukkapiposesti yritetä.
Joku tossa kirjotteliki et ku acon10llä tulee testattua aina liian aikasin. Mä oon ihan samanlainen. Nyt taitaa olla enää yks testi jäljellä ja sitä en kyl käytä ennenku täti on oikeesti myöhässä.
Kiva kun täällä alkaa monilla olla jo piinaviikko käsillä. Toivotan kaikille oikein paljon plussasäteitä!Toivottavasti meillä kaikilla tärppäis!!!!
Vähän ehkä oireita tuntuis, ihan tajuton väsymys (pakko ottaa päiväunet esikoisen kanssa) ja rinnat vähän kipeät kainalon puolelta.
Tilasin acon 10-testejä ja ne tulevat huomenna, tulee vaan olemaan erittäin vaikeaa pitää niistä näppinsä erossa! Jos kierto olis nyt 17/20, ne vois jo näyttääkin plussaa (jos siis olisi tärpännyt) mutta mielestäni bongasin oviksen kp 13.-14. päivän kohdalle joten kierto olis sitten ehkä 26-28 päivää eikä silloin tietenkään testi vielä mitään näytä. Pitäisi malttaa odotella edes tämän viikon loppuun. Kovasti vaan on " tärpännyt olo" , mutta on tässä vielä aikaa tuskastella ja piinailla.
Mielenkiinnolla odottelen ensimmäisiä plussauutisia heinäkuisilta! =)
Moi kaikille!
Täällä kp 15 ja ovis bongattu limojen ja vahvan viivan perusteella. Toiveet siis korkealla. Vielä kuitenkin aivan riittävästi piinaa jäljellä. Onneksi aika tuntuu menevän taas vähän nopeammin kuin menkkojen aikaan. Tsemppiä kaikille yritykseen, tehdään paljon heinäsirkkoja! ;)
-Weranella
Mun täytyy todeta Moonagirlin tavoin, että joko olen raskaana tai sitten pahasti sairas...ovulaatiosta, sen tulosta ja menosta tässä kuussa ei ole ollut sen suurempia havaintoja, joten vaikee sanoa, olenko luulosairas, vai muuten vaan sairas...kyllä se täytyy tunnustaa, että vauvaa toivon niin kovasti, että tuo luulosairauskin voisi hyvin kuulua kuvaan. Kävin tänään ostamassa testin, mutta ehkä pinnistelen viikon loppuun...
Just kirjoitin viestiä ja se hävisi jonnekin. Välillä tuntuu että tämä kone vihaa minua. Työelämä tuntuu tällä hetkellä häiritsevän mun siviilielämää ja meidän vauvan yrittämistä. Eipä tässä vielä taida kiirettä olla kun mulla taitaa olla kp 5/jotain menossa. Vitosenkin taisin vetää hatusta oli nimittäin niin hassut menkat etten taas tiedä mitä ajatella. Yksi mun hyvä ystävä oli nähnyt unta että meille odotettiin Lokavauvaa. en sitten tiedä onko hänellä selvännäkijän lahjoja :)
Täällä kun moni tuntuu piinailevan ja miettivän testaamista niin olisiko pieni GALLUP paikallaan eli: MILLÄ testillä ajattelit testata ja mitä testiä et käyttäisi?i
Itse ajattelin kokeilla joko Apteekin omaa tai sitä Acon10. Predictoria en käyttäisi koska esikoisen aikaan ei näyttänyt lainkaan plussaa (ei kai ole se herkin testi).
Eipä muuta tällä kertaa.
Mukavan paljon on meitä heinäsirkkoja ja aika aktiivisiakin vielä :)
G: jos niin pitkälle pääsen että voisin testata niin käytän tuon kaapissa olevan Acon10. En oikein luota siihen testiin, mutta pitäähän se käyttää pois. Apteekin omalla varmaan sitten jatkossa, toivon tietysti ettei tartteis :) Minäkään en tuota Predictoria käyttäis, koska niin moni on sanonut ettei näytä plussaa (ainakaan tarpeeksi ajoissa minulle).
Eipä sitten muuta tällä erää kuin hyvää yötä :)
nellariina
kun sellanen kaapista vielä löytyy.Yleensä oon testannu niillä tai apteekin omalla.Eipä oo mikään vielä näyttäny plussaa, mutta se ei lienee testin vika:(
Nyt en aio sortuu liian aikaseen testailuun.(hmm..helppohan se on nyt sanoo kun on kp14 ja ovis just kohalla)
Hyvää yötä sirkat ja tsemppiä viikkoon!
Ilmoittaudun tännekin, ollaan puolisen vuotta yritetty saada 2-vuotiaalle pojallemme sisarusta, mutta ainakin toistaiseksi huonoin tuloksin :/
Nyt on kp21/36 ja ovis oli ja meni. Acon10 mukaan voisin yrittää plussata jo ensi viikolla, kun pitäisi periaatteessa näyttää jo 7-10 päivän päästä ovulaatiosta..
Eilen illalla alkoi yhtäkkiä hymyilyttää kun makoilin sängyllä ja tuli ihan selvä mielikuva että tässä sitä sitten ollaan raskaana! Omituista, mutta enpä panisi todellakaan pahakseni vaikka ne kaksi viivaa siihen testiin tulisi ;)
Acon 10 olen tilannut, se huono puolihan siinä on että näyttävät sitten todella herkästi (osa raskauksistahan voi mennä kesken ilman että äiti edes on tiennyt olevansa raskaan) mutta näinkin kärsimättömälle ihmiselle kuin minulle, ne testit ovat hermojen pelastut :D Predictorilla testasin pojasta aikoinaan, mutta hiukset oli jo liki revitty päästä kun ne pallurat siihen tikkuun viimein tuli, ei ikinä enää! :D
Mutta oikein paljon plussasäteitä niin ovistesteihin kuin sitten niihin raskaustesteihinkin, mihin saadaan seuraavaksi alkaa pissimään :D
liian hätänen käsi.
joo eli minäkin tulen kuvioihin mukaan ....täällä palstalla ollut nyt ainakin 1,5v ja monessa ollut mukana.....odottajissakin välillä ( maalismussukka piti tulla) nyt 2kk keskenmenosta......vieläkin haikea mieli, mutta uskaltaudun taas joukkoon mukaan.
minulla on kaksi poikaa ennestään.
ja kolmatta haaveillaan. Ens kuussa olemme menossa naimisiin ja eiköhän elämä tästä lähe luistamaan taas.
toivon teille kaikille paljon +++++++ onnea.
see you.
Heips! Eilen jälleen oli pahoinvointi/pyörrytysaaltoja, melkei koko aamupäivän, mutta en mä vaan tiedä toivonko vaan niin kovasti että mieli tekee tepposet. Tänään meen ostamaan lisää testejä :D (vähän ne varmaan apteekissa ajattelee, että tuo on ihan seko:))), ajattelin ostaa yhden acon10 vielä huomiselle kp25/58 ja sitten varmaan clearblue:n joka näytti viimeksi plussan vahvana jo 27/28 jolla testaan sitten pe/la. Noista asennoista vielä, ed. kerralla kun yritettiin esikoista 3kk, niin ekat 2kk ei niin välitetty asennoista, mutta sitten kun 3. kierrosta nostelin jalkoja ylös niin heti tärppäs. Nyt oon tehnyt samoin. Tosin ei nyt kovin montaa kertaa olla touhuiltu, oviksen aikaan kuitenkin 3 kertaa ja nyt sitten pari kertaa, mutta vaan huvin vuoksi :D Pettymys on kyllä kova jos ne ferrarit ilmaantuu kuitenkin näistä mun ihme tuntemuksista huolimatta :/ Pitäkää peukkuja! Ja peukkuja muillekkin lähiaikoina testaileville, pannaanpa tuo plussalista alulle! :)
T:Moonagirl
Heips,
en ihan varma ole että onko tämä oikea pino..mut kuulostais siltä.. nyt kp21/??. Ovis kp15. Tämä on ensimmäinen clomikiertoni. Sormet ja varpaat ristissä että josko..
Seksiä on toivottavasti harrastettu oikeeseen aikaan. Ainakin ovulaatiotikun mukaan. Mut eihän sitä vielä tiedä että ovuloinko oikeesti. Huomenna olis tarkoitus käydä verikokeissa, josta näkis olenko ovuloinut. Nyt olen sitten kehitellyt itselleni kaikenlaisia raskausoireita..mikä varmaan vielä tässä vaiheessa on liian hätäiltyä. Mutta kertokaahan onko teillä ollut vastaavia. Ala vatsa tuntuu omituiselta. Ihan ku ois painetta tai jotain. Välillä kipristelee. Rinnat ei ole kipeet, mut nännit ehkä vähän. Ei voi sanoo että paljoa. Milloinkohan uskaltaisi alkaa testaamaan?