Pysyykö ihminen ikuisesti työttömänä jos ei ole ajokorttia?
Nykyään kun lähes joka ammatissa pitäisi osata autolla ajaa, jos ei muuten niin epäsäännöllisten työaikojen takia. Auto on ainoa keino päästä töihin siihen aikaan kun julkinen liikenne ei kulje.. Mitä alaa voisi opiskella jos ei omista ajokorttia eikä ole sitä aikeissa hankkiakkaan?
Kommentit (7)
luokanopettajaks, kaupan kassaks, vaatekaupan myyjäks, toimistotyöhön, mun on kyllä vaikee keksii hirveen montaa ammattia missä on pakko olla auto jos kaikki kuskin hommat jätetään pois laskuista (siis rekkakuski, taksikuski jne..)
kai sillä on väliä että missä päin suomea asuu, itse asun keskellä helsingin keskustaa, enkä kyllä ole huomannut tollasta..
meidän naapurillamme vain ole autoa eikä ajokorttiakaan, hän on mainosalalla, oma firma, jonka toimistoon 10-20km matkaa.
Siistiä sisätyötä toimistossa tekevät eivät yleensä autoa tarvitse, asiakastapaamisia ei läheskään kaikilla ihmisillä ole työssään ollenkaan.
Ei todellakaan ole ajokortista kiinni, jos joku ei saa töitä, valtaosa ei työhönsä autoa tarvitse.
että kyllä kortittomuus vaikeuttaa. Nimenomaan niiden työmatkojen vuoksi, vaikkei sinänsä työnkuvassa ajokorttia vaadittaisi.
En itse halua sumplia työmatkoja usealla eri kulkuneuvolla, ja julkisiakin on vaikea saada juuri oikeisiin aikoihin jos työaika on vaihteleva. Siispä hankin ajokortin.
Kaikissa ns. amisammateissa on sellaiset työajat että on lähes pakko omistaa auto. Mistä työtön muka saa lainaa ajokorttia ja auton hankintaa varten?
johonkin niin hyvin palkattuun hommaan, että saat autonkuljettajan. Pääministeriksi esimerkiksi. Eihän Lipposellakaan ollut ajokorttia.
Helsingissä onnistui hyvin, kun bussit kulkivat aina. Pohjoisessa on hankalampaa. Viikonloppuaamut lähinnä ongelmallisia. Täytyy asua lähellä työpaikkaa.
Olen ravintola-alalla.