pneumokokkirokotteesta korvatulehdus?
Vauvalle annettiin eka pneumokokkirokote reilu kuukausi sitten. Oli siihen asti aivan unelma, heräsi kerran yössä syömään ja muutenkin todella rauhallinen ja tyytyväinen tyttö. Tuon rokotteen jälkeen muuttui ihan täysin, öistä tuli yhtä heräilyä ja syömisestä hankalaa. Nyt sitten selvisi, että on korvatulehdus, ties kuinka kauan ollut. Alkoi vaan epäilyttämään, että liekö rokotteella vaikutusta asiaan..
Enkä ole ainut joka moista epäilee. Nyt kun olen asiasta joillekin jutellut, niin samanlaista kokemusta on muuallakin. Eräs äiti sanoi, että rokotuksen jälkeen alkoi korvatulehduskierre. Onko sitten sattumaa vai voikohan tuolla
rokotteella olla oikeasti vaikutusta asiaan?
ei muilta pöpöiltä.
Lainaus THL:n sivulta:
PncCRM-rokote vähensi tutkimuksessa merkittävästi rokoteserotyyppien aiheuttamia korvatulehduksia. Koska rokoteserotyyppiä olevat pneumokokit eivät ole läheskään ainoita korvatulehdusten aiheuttajia, rokotteen vaikutus korvatulehdusten kokonaismäärään oli prosentuaalisesti vähäinen, 6 %. Korvatulehdus on kuitenkin tavattoman yleinen tauti, Suomessa pelkästään alle 2-vuotiaiden lasten voidaan arvioida sairastavan 130 000 korvatulehdusta vuodessa. Näistä siis noin 6 % eli 8 000 voitaisiin estää pneumokokkikonjugaattirokotteella.
Pneumokokkirokotteen tärkein vaikutus ei kuitenkaan ole sen teho korvatulehduksia vastaan vaan sen kyky estää vakavia pneumokokki-infektioita.
Korvakierteen alkaminen johtuu todnäk vain vuodenajasta, syksyn mittaanhan usein flunssat alkavat kiertää.
t. sh