Joko täällä on ruodittu eilisen Tuuri-ohjelman maaninen äiti?
joka laittaa 5-v lapsensa juoksemaan 12 kilometrin lenkkejä? Hymyilee kuin lääkeaineessa ja laittaa molemmat lapsensa esiintymislavalle satoja kertoja vuodessa?
En voinut katsoa sitä akkaa nauramatta. Näyttikin ihan Tiina Lymiltä, joten olin katsovinani koko ajan jotain sketsihahmoa. Ei tuollaista voi oikeasti olla.
Kommentit (53)
Niittyviidan perheestä tehdään oma tv-ohjelma tyyliin Mikkoset.. :D
ihan siksi, että lapsi ei joutuisi liikaa julkisuuteen.
Niittyviidan perheestä tehdään oma tv-ohjelma tyyliin Mikkoset.. :D
ihan siksi, että lapsi ei joutuisi liikaa julkisuuteen.
se tästä vielä puuttuisi. Mikkosten lapset käy sääliksi, mutta yhtä sekaisin taitaa tämän perheen äiti olla myös.
toivottavasti esim tämä ketju antaisi heille ajattelemisen aihetta...
Artikkelissa äiti sanoo että harrastukset ovat lapsista lähtöisin ja jotenkin yrittää vakuutella että nuo soittojutut ovat ihan vaan jotain hupaisaa ajanvietettä. Miksi sitten lasta roudataan ympäri maita ja mantuja ja tyrkytetään julkisuuteen?
Vanhemmat vaikuttavat jotenkin todellisuudesta vieraantuneilta. Minkähänlaisia perusarvoja / elämänhallintakykyjä siirtävät tällaisella toiminnalla lapsilleen. Minua myös säälittää nuo tytöt. Koulun jälkeen pitää olla kolme harrastussessiota ja ravata kilometritolkulla edestakaisin. Itse en tosiaan työpäivän jälkeen jaksaisi moista vouhkaamista.
Katsoin jakson ruutu.fi:stä kun täältä luin päivittelyjä, mutta ei se äiti musta mitenkään skitsolle tai ees kaameelle vaikuttanut..Ja tyttö vaikutti minusta oikeasti viihtyvän ja olevan semmonen reipas jokapaikanosaaja -tapaus. Joo, ehkä vanhemmat on vähän noloja niissä hiihtokisojen tulos-listauksissaan yms, mutta en usko että tyttö ei itse haluais harrastaa..Tai ei musta vaikuttanut vastahakoselle.
Kovasti olisin halunnut päivitellä minäkin ja kohulasit silmillä aloin katsoon mutten sit järkyttynyt..
oli samat mietteet kuin suurimmalla osalla täällä.. Ihmettelen miten lapsi jaksaa, kun keikkoja on paljon ja koulukin käytävänä. Hyvin on lapsen tuotteistus onnistunut.
Katoin eilen ohejlman ja olin kyllä ennemminkin ihan ihastuksissani että miten mutkatonta ja säpäkkää voi arki ja meno olla lapsiperheelläkin.
Kyllä se " KEvyesti juoksee vaikka 11 km lenkkejä"- kommentti vähän pysäytti, mutta ajatteli net se oli sellanen heitto jossa oli vähän pohjanmaalisää kun Tuurissa oltiin, että jos vaikka oikeasti jotain reilu viis juoksis.
Vähän se nainen koitti vaikuttaa wanna be-kamulta Keskisen Vesalle lenkkipolun sijainnista soitellessaan. Kyllähän nyt kuka tahansa paikallinen tuollasessa tuppukylässä polut tietää ja osaa antaa ohjeet, siihen mitään paikan omistajaa tarvita ohejistamaan. Siinä oli nolo, kuten siinä kun kaupusteli lastaan soittelemaan "mitä vaan tirolilaisesitystä".
Muuten lähinnä ihailin äipän energisyyttä ja sporttisuutta ja lasten iloisuutta ja etteivät kiukutelleet.
Tosiaan niitä nettisivuja en ole käyny kurkkaamassa että tiedä sitten mitä sieltä paljastuisi.
on sellainen maanin kestohymy päällä kok oajan, suupielet korvasta korvaan. Pelottavaa :( Eilen olivat taas Keskisen ohjelmassa.
Valmistellut oikein erityisen yllätyksen Vesalle ja Hamamatille - eikä varmasti ollut muistanut Tuuri -ohjelman kuvauksia laisinkaan..
Tulee mieleen ne jenkkilän lapsimissien äidit, jotka toteuttaa omia unelmiaan lastensa kautta. Örk! Onneksi äidillä on sentään työkin (huvitti kuulla lapsen suusta, että "äiti myy Lamourettes -tyttöjä") ja opettaa siinä sivussa lapsensa sosiaalisiksi ja verkostoitumaan viemällä heitä työpalavereihin.
mutta järkytyin noista nettisivuista ja pahasti. Etenkin uutisosiossa piti koko ajan toistella, miten on niiiiiiiiiin kivaa. Samoin myöskään minä en pidä uskottavana, että lapsi on itse kirjoittanut viestit vieraskirjaan. Voi voi.
Miksei lapsi saa olla lapsi?? Vähänkö kävi sääliks sitä tyttöö.. Milloin se leikkii ja tapaa ystäviä, hoitaa koulun, jos vuodessa on satoja keikkoja??? Sairasta..
miten on hyvä, ettei hän ymmärrä hanurinsoitosta mitään, niin että ei tule tehtyä sitä virhettä että painostaa lasta tekemään ja soittamaan... ja samalla möi lastaan esiintymään aikuisten tilaisuuksiin: "se soittaa kyllä kaikki valssit ja humpat ja metsäkukat, mitä vaan".
onko tuota mammaa jo kommentoitu. AP.n viesti voisi olla kirjoittamani :D
Rajansa kaikella....
Säälittää lapset :(
Oksetti koko akka! Lapsi raukat. Mekin harrastamme yhdessä urheilua koko perhe, mutta ei sentään noin hulluja olla ;D
kerran oli jossain tapahtumassa jossa itsekin olin . ja oli ihan paska
et menikö se jotenkin sekaisin kameran edessä, ei tollaista voi oikeesti olla, tai siis miksi hitossa mies antaa kuvata perhettään, jos se tollasta on. Ja se jatkuva hölötys siellä lenkillä, ihme, että pysyi tiellä kun keikaroi jatkuvasti kameralle.
Mua pisti myös korvaan se sata keikkaa vuodessa, on melkoisesti noin pienelle.
8-vuotiaan esitystä paskaksi. Suurin osa sen ikäisistä ei osaa esiintyä lainkaan. Sinänsä esitys ei ollut mitään ylimaallista eli kyse ei kuitenkaan ole mistään lapsinerosta.
Samaa mä ihmettelin ja jopa mun mies innostui kommentoimaan sitä maanista äitiä. Juoksulenkki... lasten kanssa? Auts. Www-sivuilta löytyy lisätietoa. Mamma pyörittää näköjään jotain mallitoimistoa ja on Lamourettes-tanssiryhmässä mukana:
http://www.saraniittyviita.com/Lamourettes.htm
äitihän ei todellakaan yritä elää lapsensa kautta, eihän ?
ja isä on tossun alla.... kuluttaa aikansa soittelemalla lehtiin juttuja perheestään tai ilmoittaa perheensä tosi-tv ohjelmiin
LAPSIRAUKAT