Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kertokaa nyt typerälle

Vierailija
22.10.2010 |

Mitkä ovat lievän palovamman ja pahan mustelman erot?

Mistä esim.erottaa,onko kaulalla oleva jälki fritsu..?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on fritsu.. Siihen ei tuu helposti mustelmia, paitti jos kuristaa, ehkä..

Vierailija
2/3 |
22.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

punainen -> violetti -> sininen -> vihertävä -> kellertävä -> poistuu

Palovamma on todella kosketusarka alusta asti, eikä tummu, iho luultavasti kuoriutuu tai siihen kehittyy vesikello.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi lievä palovamma voi olla tosin avan jonkinlaista punoitusta. Fritsu on yleensä selkeämmin jotain muuta.



Fritsua ja pientä mustelmaa voi olla vaikeaa erottaa toisistaan, mutta sijaintikohdasta riippuen se lienee mahdollista. Mustelman aiheuttama tälli esim. kaulassa herättäisi pääsääntöisesti kai jutun juurta, mistä se siis on tullut....! Kaula on sen verran herkkä alue.



Sen mitä olen nähnyt, fritsuissahan on yleensä mustelmamainen jälki ja/tai pieniä punaisia pisteitä (kun veri tuppaa ihohuokosten läpi).



Tosin mulla tippu kerran varastossa seinällä olevat poronsarvet päälle, ja kasvoihin ja kaulaan tuli 3 mustelmaa, joita useimmat luulivat jälkeenpäin fritsuiksi. Mutta niissä ei ollut niitä pisteitä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kaksi