Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En ymmärrä tuota logikkaa että pitäisi odottaa siihen kunnes lapsi on 3v

Vierailija
12.10.2010 |

ennenkuin eroaa. Sehän on päivänselvää että mitä isompi lapsi, sitä enemmän ymmärtää mitä ero tarkoittaa ja osaa kaivata, on tottunut tiettyihin kuvioihin jne. Sen pointin ymmärrän että pikkulapsiaika on rankkaa vanhemmille ja siksi kannattaisi katsoa jos jaksaa tuon vaikean ajan yli. Mutta lapsen kehityksen kannalta tuossa ei ole mitään järkeä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka en myöskään ymmärrä.Sanoohan sen jo maalaisjärki ettei ihan pieni muista eikä välttämättä ole edes kiintynyt siihen vanhempaan jota näkee jo töidenkin takia vähempi.Kyl luulis et vanhempien erot vaikeimpia just 5-103 vuotiaille lapsille.

Vierailija
2/3 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Sen pointin ymmärrän että pikkulapsiaika on rankkaa vanhemmille ja siksi kannattaisi katsoa jos jaksaa tuon vaikean ajan yli."



Jotain olen lukenut myös lapsen perusturvallisuuteen liittyvää, ja silloin on mainittu tuo sama, ettei liian pienen lapsen aikana kannata erota, ellei ole jotain kunnon syytä, kuten väkivalta tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos lapsi ei ole ikinä edes tottunut siihen että on kaksi vanhempaa samassa talossa? Ydinperheessäkin ihan vauva-ajan USEIN äiti hoitaa pääasiassa vauvaa ja isää näkee iltaisin ym. Ei se vauva tajua asuuko isä samassa talossa vai eri talossa, isompi lapsi taas jo tajuaa. Ei kai kaikkien niiden lapsien perusturvallisuus ole järkkynyt ketkä eivät ole ikinä isäänsä nähneetkään? Siis jotka hankkivat lapsen yksin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kahdeksan