Mitä hyvää kanasuikaleista?
Kommentit (13)
Kookosbroilerikeittoa tai -wokkia.
Ruskistat suikaleet. Kiehuta kanalientä ja lisää sinne joko riisiä tai nuudeleita. Kasviksia ja muista mausteita oman maun mukaan. Lisää lopuksi suikaleet ja purkki kookosmaitoa. Wokkiin ei kanalientä (ja ehkä mieluummin niitä nuudeleita), muuten toimii samalla ohjeella :)
Herranjestas, sehän tehdään keittämällä kokonainen kana vihannesten kanssa. Sitten siihen liemeen tehdään kastike ja rangasta irrotetut kananplata joko laitettaan siihen kastikkeeseesn, tai tarjotaan erikseen kaastikkeen kera.
Kaikkein paras ohje on paistaa suikaleet, keittää parsakaalia ja keittää pastaa. Sekoita kaikki yhteen, lisää pinjan siemeniä ja purkillinen pestokastiketta. Aivan jumalaista!
Toinen suosikkiohje. Paista suikaleet, lisää joukkoon pilkottuja tomaatteja, herkkusieniä ja kesäkurpitsaa. Anna paistua jonkun aikaa, jotta kesäkurpitsat pehmenevät. Mausta suolalla ja pippurilla ja lisää joukkoon kookosmaitoa ja ruokakermaa/kermaa. Jos et tykkää kookoksen mausta, jätä pois. KAstikkeen kanssa käy pasta tai riisi.
Kolmas kiva ohje on, että paistat suikaleet ensin. Lisää uunivuokaan pussillinen perunasipulisekoitusta ja kasviksia (sieniä, paprikaa, kesäkurpitsaa, sipulia, parsakaalia, porkkanoita jne oman valinnan mukaan). Sekoita joukkoon paistetut kanasuikaleet ja kaada päälle ruokakermaa (tarvitaan 2 purkkia). Tässäkin voit korvata toisen ruokakerman kookosmaidolla, jos tykkäät. Ruokakerman sijasta voit käyttää myös oikeaa kermaa. Mausta suolalla ja pippurilla, muskottipähkinällä ja korianterilla. Tai ihan millä mausteilla itse haluat. Sitten uuniin perunasipuli -pussin ohjeen mukaan. Olisko 200 C 40 min. Nami!
Näitä kolmea tees yleensä kanasuikaleista. Kasviksia vaihtelen välillä sekä lisuketta (riisi, makaroni, tuorepasta), tulee hieman eri sekoituksia sillä tavalla :).
Nautinnollisia ruokailuhetkiä!
käsittää, että broiler- ja kanasuikaleita ei voi valmistaa samalla tavalla koska ne ei ole sama asia?
Herranjestas, sehän tehdään keittämällä kokonainen kana vihannesten kanssa. Sitten siihen liemeen tehdään kastike ja rangasta irrotetut kananplata joko laitettaan siihen kastikkeeseesn, tai tarjotaan erikseen kaastikkeen kera.
Kyllä olen tehnyt sekä kokonaisesta että suikaleista. Että herranjestas!
yöks, syötä kissalle tai koiralle, eivät ole ihmisen ruokaa
a) sinulla ei ole kanasuikaleita
b) marinoidut paistibroilerinsuikaleet voit yrittää tarjota kissalle
Ruskista pannulla sipulia ja kanasuikaleita, valkosipulia, laita suolaa, pippuria, lisää joukkoon tomaattimurskaa, hauduta jonkun aikaa. Sit lisää kermaa jonkin verran. Lopuksi vaikka vielä tuoretta basilikaa. Tarjoile nauha- tai pennepastan kanssa.
Broitsu on lihavempi, kasvaa nopsaa ruuaksi..
Marinoitu kotona tai tehtaassa, sitten?
Tykkään suikaleista tehä semmosen uuniherkun että vuokaan laittaa öljyä, kanasuikaleet, riisi-ohraa 3-4 desiä, purkki persikkaa (tietty pilkot ne), nestettä n. 7 desiä (tölkin nesteen voi myös hyödyntää). Mausta, sekota ja laita uuniin 225 ja vajaa tunti.
Rinnalle kasviksia, hyvää.
niitä näkyy palstamammojen ostoskärryissä:)
Kissalle niitä marinoituja ei kuitenkaan saa antaa mausteiden ja suolan takia;)
Mielestäni parhaat broiskuruuat tulee niistä naturelleista. Jos ei niitä halua käyttää, voi aina ostaa fileetä ja leikata sitten niistä. Hyvää tulee.
Että semmoinen "pieni" ero löytyy siihen kanaan ;).
Erehdyin itsekin ostamaan paistisuikaleita (piti olla filesuikaletta mutta kyllä sen huomasi ettei tod. ollut!!) ja tein niistä kerman kanssa kastikkeen. Itse kastike oli hyvää, broileri kamalaa. Yök.
Kun jauhelihasta karjalanpaistin:-)
Muista, että niitä pitää hauduttaa kauan ettei jää sitkeiksi! Kanaviillokki nyt kai on se yleisin kanasta tehtävä kastikeruoka.