Mikä oli koululaisenne eka vieras kieli?
Olin eilen tokaluokkalaisen vanhempainillassa kuulemassa kielivalinnoista ja kovasti siellä suositeltiin aloittamaan jollain muulla kuin englannilla mutta silti olen sitä mieltä että englanti on nro 1....
Kommentit (15)
eka vieras kieli on suomi. Aloittavat sen kolmannella ja nelosella tulee sit enkku. Äidinkieli on ruotsi,
lapsipuolen asemaan. Ainoa maailman kieli on englanti. Sitä on aivan pakko osata, jos mielii pärjätä nykypäivänä.
Hyvä ranskan, saksan, venäjän ja espanjan osaaminen on myöskin tärkeää ja eduksi. Toiseen (ja kolmanteen) tärkeään vieraaseen kieleen riittää mainiosti resursseja heti, kun umpiossa elävät, jästipäiset poliitikot taipuvat kansan tahtoon ja poistavat turhan pakkoruotsin.
ei täällä ollut kyllä vaihtoehtojakaan
Onkohan noilla nyt niin kovin suuri merkitys, että aloittaako englannin kolmannelta tai neljänneltä, jos siis ottaa kaksi a-kieltä.
Meidän poika aloitti kolmoselta englannin ja neloselta saksan. Täällä Leppävaarassa ei syntynyt toisessa lähimmistä kouluistamme mitään a2 kieltä ja toisessa alkoi venäjä. Kovin eriarvoisessa asemassa lapset ovat kielten suhteen, esim. Tapiolan kouluissa pystyy aloittamaan a-kielinä englannin lisäksi saksaa, ranskaa ja ruotsia. Joo ja monet Tapiolan koululaiset ovat aloittaneet englanninkin jo ekalta ja muistaakseni jossain Leppävaaran koulussa alkaa tokalla.
Kielivalintana kolmannella luokalla on siten saksa tai ranska (jos oikein muistan), ja tällä hetkellä tuntuu, että valitaan saksa. Mä osaan saksaa ja voin olla avuksi. Ja muutenkin...
Jos lapsi olis tavallisessa koulussa, niin ehdottomasti laittaisin lukemaan jotain muuta kuin englantia. Itselläni ollut pitkä ruotsi, seiskalta eteenpäin enkku ja kasilta saksa.
Meidän kaupungissa on viisi kieltä, josta valita. Venäjä olis fiksu veto! Mutta siis varmaan tullaan saksa valkkaamaan, kun on engl.kielisessä eikä siellä venäjää voi aloittaa kolmannella.
Englannin oppii kyllä! Jos on yhtään kielipäätä, niin sitä imee telkkarista ja joka puolelta niin paljon, ettei sen aloittaminen ekana kielenä ole mun mielestä välttämätöntä.
Ja Tapiolan koulussa ollaan Espoossa. Toinen vaihtoehto olisi ollut englanti.
ei ole muita vaihtoehtoja tuossa koulussa.
Jos olisi, niin valitsisin ekaksi kieleksi lapsilleni Ranskan tai Venäjän. Ne on sen verran vaikeita kieliä, että on hyvä aloittaa niiden opiskelu ala-asteella.
Ranskaa jos osaa oppii helposti muitakin kieliä ja venäjäläisiä on niin paljon suomessa ja lisää tulee vauhdilla, että sitä kieltä olisi hyvä osata. Venäjäläiset puhuvat aina venäjää keskenään, vaikka siinä olisi suomalainen. Kiva tehdä töitä venäläisten kanssa jos ei kieltä yhtään ymmärrä.
Ei vielä oppikirjoja, vaan leikin, laulun ja lorujen ohessa oppimista.
Te vanhemmatko sitä kieltä alatte opiskella?
Niin monta kertaa olen nähnyt kun lapsi itkee oppitunnilla että en halua opiskella tätä mutta äiti/isä pakottaa. Ja eihän siitä mitään tule, sitten anotaan rehtorilta jo lupaa lopettaa kieli.
Lapsi haluaisi toki englannin jo kolmannelta, mutta saa luvan odottaa sen vuoden ja lukea sitä neljänneltä, kolmannella haluamme hänen aloittavan ranskan.
Englanti on alussa sen verran helpompi, että meistä(kin) kannattaa aloittaa vähän vaikeammalla. Kutosella niissä ei varmaan ole enää mitään eroa.
Ei englanti ole sen helpompi kuin muutkaan kielet. Kaikilla elämä ei myöskään pyöri englannin kielen ympärillä. Ruotsissakin on havaittu kuinka nuorten englannin taito huonontuu kaiken aikaa, vaikka nämä nykyajan nuoret usein elävät englannin kielen ympäröiminä. Syynä juuri tämä asenne, että "englannin oppii kaikki, on helppo kieli, ei sitä tarvitse mitenkään opiskella".
Englannin kielioppi on monimutkaisempi kuin monen muun kielen. Kyllähän sitä huonoa englantia moni puhuu, harva osaa englantia hyvin ottaen huomioon kuinka kauan sitä useimmat koulussa opiskelevat.
Englannin oppii kyllä! Jos on yhtään kielipäätä, niin sitä imee telkkarista ja joka puolelta niin paljon, ettei sen aloittaminen ekana kielenä ole mun mielestä välttämätöntä.
ruotsi ja englanti alkoivat ensimmäisellä luokalla
Lapsi haluaisi toki englannin jo kolmannelta, mutta saa luvan odottaa sen vuoden ja lukea sitä neljänneltä, kolmannella haluamme hänen aloittavan ranskan.
Englanti on alussa sen verran helpompi, että meistä(kin) kannattaa aloittaa vähän vaikeammalla. Kutosella niissä ei varmaan ole enää mitään eroa.