Jälkikäteen,minkä vauvatavaran hankinta oli turha tai olet tyytyväinen että et hankkinut?
Meillä vauva on nyt 10kk ja olen todella iloinen, että emme hankkineet näitä, sillä emme kaivanneet kertaakaan:
- sitteri
- soiva viihdytin vauvalle
- itkuhälytin (kesäaikana ovi aina auki, nyt isompama nukkuu paremmin sängyssään kuin rattaissa)
- kantoliina- reppua käytin pari kertaa, kun oli lainassa
- rintapumppu (lypsin käsin)
- tutti
- sinkkivoidetta, kuumemittaria, talkkia ei olla vielä tarvittu
(- mikroaaltouuni, pullon lämmitin ym)
Kommentit (120)
äidinmaidonpakastuspussit. Tenava ei syönyt kuin ehtaa tissimaitoa - tissisä.
Paljon pientä sälää, alkaen sinkkivoiteista jne, mutta yhtä isompaa hankintaa onneksi venytimme pitkään ja totesimme, ettemme sitä loppujen lopuksi edes tarvitse:
Hoitopöytä
Sellainen muotoiltu kapaloliina, piti olla superkätevä siihen kääräistä vauva mutta oli ihan pjärsiistä. Pari kertaa koitettiin ja kaappiin jäi. Ei paljon muutenkaan kapaloitu, mutta silloin kun kapaloitiin ihan peruspeitto/pyyhe tms pesi tuon kaupan kapalon ihan 6-0.
ei tultu toimeen ilman itkuhälytintä!
Oli käytössä monta vuotta ja kätevä esim Mummolassa käydessä, pystyimme jättämään 2 vuotiaan lapsen nukkumaan sisälle, kun itse olimme pihalla grillaamassa, tai esim aurinkoaottamassa.
Mutta meidän perheellä tarpeettomin hankinta oli hoitopöytä sekä rintareppu. ei käytetty kumpaakaan kuin 1 kerran.
En ikinä oppinut sitomaan sitä kunnolla. Rintareppu oli paljon käytännöllisempi.
Sitteri ja itkuhälytin lukeutuu meillä taas niihin käytetyimpiin, eli kovin yksilöllisiä nämäkin on...
-lastenvaunut olivat meille aivan turhaostos..käytettin ehkä 5 kertaa (nekin vain sen takia,kun ne oli hankittu niin pitihän niitä käyttää)..pärjäsimme matkarattailla+kopalla koko vauva-ajan,kummankin lapsen kohdalla.
-kantoliina..ei ainuttakaan käyttökertaa
-sinkkivoide ja talkki..ei ainuttakaan käyttökertaa
-hoitopöytä (ei hankittu,onneksi)..jäi käyttämättä hoitoalustakin :)..vaihdettiin sängyn päällä tai matolla froteepyyhkeen päällä :).
-emme myöskään kaivanneet mitään tuttipullojen steriloijia, erityisiä vaipparoskiksia...
Ainut, ne ovat hyviä. Muut pestävät ovat surkeita.
Pestävät liivinsuojat oli ihan perseestä! Vaihdoin hyvin äkkiä kertakäyttöisiin.
-sitteriä
-imetystyynyä
-itkuhälytintä
-kantoliinaa (lainassa oli rintareppu)
-rintapumppua
-useampia kuin yksiä vaunuja ennen tarhaikää (sitten ostettiin pienet sateenvarjorattaat tarhamatkoja varten kun kuljettiin ruuhkabusseissa).
-väriä vaihtavia lusikoita tai imukuppilautasia
-konttauskypärää yms.
"jumppamatto" hyvin pärjää viltilläkin ja maksavat ihan törkeesti.
Meinasimme ostaa sitterin mutta onneksi tajusimme että turvakaukaloa voi käyttää hyvin siihen tarkoitukseen. Sen sai kiikkuvaksikin ja sit toimi myös syöttämisessä. Koska olemme autottomia niin tuli kaukaloakin sitten käytettyä.
Rintapumppu oli ehdoton hankinta. Maito pakkautui niin yllättäen ettei pystynyt imettämään ja ilman pummpua ei olisi tullut mitään.
ja lisäsin sitten kiinteään ruokaan.
äidinmaidonpakastuspussit. Tenava ei syönyt kuin ehtaa tissimaitoa - tissisä.
ihan ehdoton 7kk ikään asti. Jo parii päivää ilman (reissussa) tuntui selissä!
yhtä isompaa hankintaa onneksi venytimme pitkään ja totesimme, ettemme sitä loppujen lopuksi edes tarvitse:
Hoitopöytä
tutti, yhdistelmävaunut
sen sijaan kovassakäytössä: rintareppu, sitteri (ihan iskemätön juttu ruokailussa)
näitä. Hoitopöytä sen sijaan oli aivan ehdoton, koska olemme molemmat pitkiä. Säästi selkää.
ap
-emme myöskään kaivanneet mitään tuttipullojen steriloijia, erityisiä vaipparoskiksia...
tutti, yhdistelmävaunut
sen sijaan kovassakäytössä: rintareppu, sitteri (ihan iskemätön juttu ruokailussa)
keskoset sai 100 litraa maitoa
Sitteri oli ihan pakollinen, meillä kolme kerrosta talossa ja kotitöitä tehdessä raahasin vauvaa mukana hommasta toiseen.
Ilman itkuhälyytintä en olis tullut toimeen, kun hommia tein tallissa, pihalla ja vintillä, ja lapsen herääminen ei olis kuulunut sinne asti.
Sinkkivoitella pysyi atoppinen ihottuma kurissa ja sain siitä itse paljon apua myös!
Ripulin aikana talkki suojasi herkkää peppua :)
Meillä turhat ostokset ovat olleet:
-Manduca rintareppu
Eikä ehkä ollut kaikkein helppokäyttöisin mallikaan, mutta jäi ihan käyttämättä. Kakkosella Manduca oli loisto-ostos.
oli meillä aivan susi. Vauva ei suostunut olemaan siinä yhtään ja itse tuskastuin todella hankalaksi kokemani kiinnityksen kanssa. Reppua oli mahdoton saada yksinään kiinni ja yksinollessaanhan sitä eniten olisi tarvinnut, jotta olisi saanut kädet vapaiksi.
Turhia olivat kaikki muut tuttipullot kuin pumpun mukana tullut + saman merkin vaihtopullo. Mitään lämmittimiä tai steriloijia ei tarvi, kun on toimiva liesi.
(Ja vaikkei kysytä, niin meillä on täällä ollut jopa päivittäisessä käytössä mm. sinkkivoide, talkki, "jumppamatto" tai mikä meillä leikkimatto, rintapumppu, imetystyyny - sen kanssa olin lähes naimisissa ekat pari kk... Itkuhäkytin hyvä, kun koti on kahdessa kerroksessa)
se vähä aika mitä vauva jossain istumassa viihtyi, meni hyvin turvakaukalossa.
miettikääpä ergonomiaa. Selälle nuo vaihtamisasennot on todella huonoja! Itse olen pari kertaa pakosta joutunut vaihtamaan sängyn päällä ja ei se asento pitkälle ihmiselle ainakaan sovi. Nimim. sh, joka liputtaa kunnollisen ergonomia puolesta!
Itse on osaa sanoa, mikä on ollut turhaa. Meillä on hoitopöytä, vaunut, pinnasänky, itkuhälyttimet, sitteri ja kaikkia noita on käytetty. Parhaimmat on matkarattaat, johon saa kaukalon kiinni. Kävelytuoli oli lainassa pienen hetken ja sitä en kyllä hankkisi. Vaatteita on tullut ostettua hitunen liikaa.
hankala käyttää.
Onneks sain kaverilta lainaan sen.
Pestävät liivinsuojat oli ihan perseestä! Vaihdoin hyvin äkkiä kertakäyttöisiin.
Kaikki muu on kyllä ollut hyödyllistä!