Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millaista on olla etävanhempi?

Vierailija
12.09.2010 |

Meidän lapset tulivat taas kotiin etäviikonlopun jälkeen. Mukana tuli aimo annos evästystä (meille vanhemmille suunnattua) siitä, miten kotona pitäisi asiat - etävanhemman mielestä - hoitaa. Lapsi-parat tietysti imevät kaiken kuin sienet, koska etävanhempi on puolijumala ja tietää kaiken paremmin kuin kukaan muu. Toisaalta etä valitti, että lapset eivät häntä tottele.



Minua lähivanhempana risoo ihan suunnattomasti se, että etä yrittää puuttua meidän perheen sisäisiin asioihin ja sääntöihin. Mutta jotenkin tuo tottelukohta - kun kotona ei ole mitään ongelmaa siinä - havahdutti ajattelemaan, että ehkä etänäkään ei aina ole helppoa.



Vai onko? Millaista se on?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kamala ikävä lasta koko ajan.



En puutu lähiperheen sääntöihin tai muihin asioihin. He hoitavat asiat omalla tavallaan, minä omallani. Lapsi on tähän käsittääkseni hyvin tottunut.



Meillä onneksi kommunikointi perheiden välillä toimii joten ei ole valittamista. Tiedän myös sen, että lapsella on siellä hyvä olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla