Kuka on niin torvi että ottaa toisen lapsen vaatteita
päiväkodissa? Jos epähuomiossa ottaa, kyllä sen varmasti viimeistään kotona huomaa, että siellä repussa on myös sinne kuulumatonta vaatetta! Sinä joka pöllit lapseni housut, voisitko ystävällisesti palauttaa ne huomenna samaan paikkaa mistä otitkin??
Kommentit (15)
vaatteet takaisin päiväkotiin. Totta kai ! Tunnistan heti.
Viime viikolla vietiin pojan vahingossa ottamat miesten uikkarit takaisin uimahalliin. Sori vaan !
ja muutama muu äiti meidän pk:ssa ollut niin torveja.
Ja ei, niitä ei ole edes ihan heti huomannut...
Kurjinta oli, kun lapsen talvikengät oli vaihtuneet, jäljellä olevat kun olivat 2 nroo liian pienet :) Ja tämä toinen poika ei ollut huomannut, että talvikengät olivat liian isot, meni pari päivää...
Ja jos en minä jostain syystä ehdi tarkistamaan reppua, voi sinne kuulumaton vaate päätyä meidän pyykkikoriimme = huomaan siinä vaiheessa kun pesen pyykkiä.
kun esikoiseni oli päiväkodissa ns "hienostoalueella", siellä hävisi melkein kaikki vaikka yleensä oli kirjoitettu nimi pesunkestävällä tussilla kissankokoisin kirjaimin. Parhaiten kelpasivat kaikenlaiset sadevarusteet, ne vietiin melkein "käsistä"
Mä kyllä yleensä huomaan heti ja vien seuraavana päivänä takaisin. Meiltä on jotain hävinnyt lopullisesti eli ainakin ihan uudet, käyttämättömät pipo ja hanskat :(
Pahinta oli, että poika oli varmaan pari viikkoa ilman, kun kukaan ei sanonut, että ne puuttuvat. Mä siis vein tarhaan ja ne varastettiin saman tien :(. Sitten parin viikon päästä hoitajat sanoo mulle, että tarttis varmaan jo pipon ja hanskat. Sitten niitä etsittiin ja lappukin laitettiin, mutta ei löytynyt. Piti ostaa uudet.
Vahingoillehan ei voi mitään, mutta se että aikuiset ihmiset varastaa toisen lapsen vaatteita on pöyristyttävää. Hävetkää varkaat!!!!!
ja muutama muu äiti meidän pk:ssa ollut niin torveja.
Ja ei, niitä ei ole edes ihan heti huomannut...
Kurjinta oli, kun lapsen talvikengät oli vaihtuneet, jäljellä olevat kun olivat 2 nroo liian pienet :) Ja tämä toinen poika ei ollut huomannut, että talvikengät olivat liian isot, meni pari päivää...
Mut palautettiin heti seuraavana päivänä.
että osaa ne lapset itsekin varastaa.
Sori nyt tuo isä-kommentti, mutta monista miehistä ei ikinä tiedä... ;-)
Mutta meillä haki mummu lapsen tarhasta viime viikolla ja oli erehtynyt naulakosta. Otti siis toisen (samannimisen tosin) lapsen naulakosta hupparin mukaan. Onneksi ei sentään reppua!
Lapsikaan ei voinut huomauttaa, kun haettiin ulkoa ja mummu vain kävi hakemassa sen hupparin sisältä.
Eli vahinkojakin sattuu. En kyllä kiistä, että pahantahtoisiakin henkilöitä voi olla asialla.
kouluun jättämän takin. Yksi luokkahuone oli täynnä vaatteita, kenkiä, jumppakamoja. Säkitetty kuukauden mukaan, osa oli kasoissa pöydillä. Ihan mielötön määrä hukattua omaisuutta, jota kukaan ei kaivannut. Koulussa silti vain n 300 oppilasta.
...ja ihan suvereenisti väitti niitä oman lapsen vaatteiksi jopa minullekkin... esim. mummon kutomat, erikoisella kuviolla varustetut villasukat ja niin vain intti että "meillä olla samalaiset" hymyssä suin ja minä takasin että ihan sama, mutta nämä on meidän ja anna ne takaisin...hävisi paljon muutakin. Ja päiväkodon hlökunta oli neivottomia asian edessä, vaikeahan sitä oli todostaa kun ne kamppeet aina vaan hävisi, vaikka nimi olisi lukenut hevosen kokoisilla kirjaimilla. Ja karosi siis kaikilta muiltakin kuin meiltä. Ko. perheen lapsia oli pari samassa ryhmässä.
Tulee mullakin otettua muitten lasten vaatteita, mutta aina olen ne seuraavana päivänä palauttanut.
Mutta ihmettelin tässä yks aamu kun vein lasta tarhaan, kun tarhakaverilla oli mun lapsen hame päällä. Kysyin sitä äitiltä ja se vaan selittin että H oli antanut sen K:lle. Jos mun 5v. lapsi selittäis että kaveri on antanut sille vaatteita, veisin ne kyllä takaisin tarhaan, enkä pukis niitä oman muksun päälle.
mutta en sitä ettei vääriä vaatteita palauteta, kun varmasti kotona huomataan ettei olekaan omat.
Meillä on hävinnyt lukemattomat määrät collegehousuja, shortseja, sisätossuja, kumisaappaita, juomapullo, aurinkorasva ja 2 unikaveri nallea. Nykyään en viitsi enää edes raportoida pk-väelle että meiltä on hävinnyt taas jotain, kun vastaukseksi tulee aina käsien levittelyä "eikä mistään löydy" tai sitten "katso kotoa" juu on katsottu jo, "no katsokaas vielä kerran jos ne kuitenkin olis siellä". Sisätossuja häviää melkein viikoittain, nyt sanoin pk:n tädille kun vein aamulla eikä taaskaan tossuja missään, että te varmaan laitettekin tossut lapselleni, kun varmaan tiedätte paremmin mistä ne löytäis, olen kuitenkin niitä kymmenisen paria siihen pk:iin ostanut joten kyllä nyt muutamat pitäisi olla löydettävissäkin!!!
Ja hassua kyllä tämäkin päiväkoti sijaitsee "paremmalla" alueella, aika pieni päiväkoti jossa ei ole yhtään mamua.
Yleensä pyykätessä huomasin, että oli outoja vaatteita. Mä yleensä usein vein ja mies haki lapsen, ja vaatteet meni pesuun. Helposti menee sekaisin, hoitajat pukee, tai sitten lapsella on varavaatteet yms. Huomasin kerran että lapsella oli ollut ainakin kuukauden kaverin takki, samanlaiset kuin oli, kaverin oli vain pienempi.