Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eläimistä ja luonnosta tietäviä paikalla?

Vierailija
09.09.2010 |

Talomme viereisessä metsässä olin sieniä hakemassa, ja törmäsin kahteen maassa olevaan ampiaispesään jotka oli kaivettu auki ja sisältö syöty. Pesät olivat isoja, noin 20-30 cm halkaisijaltaan ja kuoppa ainakin 50 cm syvä. Eli ei ainakaan lintu ole ollut asialla. Mikähän tuon on kaivanut? Mäyrä varmaan ainakin kaivaa, mutta on sen verran paljon taloja ja liikettä ympärillä etten oikein siihen usko. Kaivaako kettu tai supikoira noita? Luulisi pistoja tulevan ainakin. Olisi mukava yrittää bongata jotain muitakin elukoita kuin lintuja lähimetsästä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä on ainakin oluut talojen liepeillä.

Vierailija
2/4 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuoppa, vaikka onkin suht iso, on kuitenkin melko kapea ja pieni karhun tekosiksi.



- ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ketut ja supikoirat voi syödä pesien jämiä, mutta erittäin epätodennäköistä että kaivaisivat niitä auki.



Mehiläishaukat käy myös apajilla, ne ei kyllä hirveästi kaiva mutta voivat repiä pesän aika silpuksi jos joku on ensin pesän "avannut". Tästä on ihan kokemusta, kaveri kerran astui maa-ampiaisten pesään muttei sen enempää rikkonut. Melkoista tuhoa oli haukka siinä tehnyt sen jälkeen (yllätimme tipun itse teossa).

Vierailija
4/4 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus tuli dokumentti jostain kaupungista, olisiko ollut Lontoo, jossa mäyrät olivat tottuneet ihmiseen ja tonkivat pihoissakin. Olisiko kuitenkin voinut olla se?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi neljä