onko niin ettei köyhä saa tehdä kuin yhden lapsen?
Kommentit (16)
lisääntyminen on rikkaita varten.
Tähän kuuluu myös se, että on varaa kustantaa lapselle kohtuullinen elintaso. Niinkuin joku jo kirjoittikin, ei mitään merkkivaatteita ja kielikursseja vaan ihan normaali elintaso. Turvallinen ympäristö ja terveellistä ruokaa.
Jos ei pysty edes itsestään huolehtimaan, ei pidä lapsiakaan hankkiman
teimme silloin hyvänä taloudellisena aikana lapsen emme tienneet että kaikki menee.ap
Aineellsta hyvää ei tarvita niin hirveästi. Vaikkakin sellainen yhteys kyllä on, että köyhät ovat jostakin syystä köyhiä esim. päihde- tai mielenterveysongelmat, enkä usko että päihde- ja/tai mielenterveysongelmainen on paras mahdollinen vanhempi.
Nyt koneeseen mahtuu enemmän pyykkiä.
Toinen lapsi käyttää ensimmäisen lapsen vaunua, vaatteita, kestovaippoja.
Mitään ylimääräisiä kuluja ei ole, ainoastaan ravinto eikä sekään ole mikään suuri menetys.
Koirakin syö enemmän :D
Ettekö te imbesillit tajua käyttää esikoiselle hankittuja vaatteita ja välineitä hyödyksi?
Ei voi kun pyöritellä päätä tälläiselle tyhmyydelle. Toinen lapsihan menee vapaamatkustajana :D
varmaan noin pienenä ehkä mutta odotas vaan kun vähän kasvaa ja haluaa harrastaa ja ne isomman sisaruksen kamat eivät enää kelpaakaan. Ja onko ihan reilua sekään että kuopus ei ikinä saa mitään omaa uutta vaan aina vaan sisaruksen vanhoja?
Itse taidat olla vähän imbesilli kun muita noin haukut miettimättä asiaa taaperoikää pidemmälle.
Nyt koneeseen mahtuu enemmän pyykkiä.
Toinen lapsi käyttää ensimmäisen lapsen vaunua, vaatteita, kestovaippoja.
Mitään ylimääräisiä kuluja ei ole, ainoastaan ravinto eikä sekään ole mikään suuri menetys.Koirakin syö enemmän :D
Ettekö te imbesillit tajua käyttää esikoiselle hankittuja vaatteita ja välineitä hyödyksi?
Ei voi kun pyöritellä päätä tälläiselle tyhmyydelle. Toinen lapsihan menee vapaamatkustajana :D
Tai vielä aikaisemmin jos on eri sukupuolta??
Kannattaa ostaa neutraaleja vaatteita, sellaisia jotka käyvät niin tytöille kuin pojillekin. Tietenkin se on vain vanhemmasta kiinni uskaltaako pojalle pukea pinkkiä. Taaperohan ei siitä sairastu. Eikä sininen väri tytölle ole mikään myrkky. Se on korvien välissä miten pärjää.
Jos köyhällä tekee oikein tiukkaa niin vanhemmat voivat jättää päivän ateriat väliin. Kyllä yhden päivän pärjää ilman ruokaa, ainakin meillä on pärjätty vallan hyvin. Pysytään hoikkinakin.
Köyhät löytävät kirpputorilta hyviä vaatteita sen taaperoiän jälkeen. Myöhemmin, kun lapset ovat jo vanhempia ja taloudellinen tilanne parempi niin osaavat itse ostaa vaatteensa.
En ymmärrä miksi ongelmia pitää tehdä, kun niitä ei ole olemassakaan. On vain oikeita ja vääriä ratkaisuja ja se toinen lapsi ei ole väärä ratkaisu.
ja ehkä muutkin elimet siinä sivussa. Eli ihmisellä pitäisi olla vastuu itsestään ja perheestään. Ei ole oikein se, että tehtailee lapsia ilman, että pystyy ilman tukiaisia heistä pitämään huolta.
ja ehkä muutkin elimet siinä sivussa. Eli ihmisellä pitäisi olla vastuu itsestään ja perheestään. Ei ole oikein se, että tehtailee lapsia ilman, että pystyy ilman tukiaisia heistä pitämään huolta.
Noin periaatteessa lastenteko ei mielestäni ole mikään ihmisoikeus, ensisijaisesti lapsia saa/pitää tehdä vain omien kykyjen ja jaksamisen puitteissa, ei vain sen takia että lapset on kivoja ja vauvat söpöjä...
Eli jokainen saa tehdä niin monta lasta kuin on varaa elättää.
Sen verran lapsia, kuin järkevästi pystyy elättämään. Ja järkevä ei tarkoita, että pitäisi olla merkkvaatteet ja uusimmat pelit ja vehkeet. Mutta jos tarttee täällä itkeä joka kuukausi kuinka saa 20 e riittämään viikoksi, niin se ei ole enää jees.
lisääntyminen on rikkaita varten.
mutta maalaisjärjen käyttö on sallittua. Itse olen opiskelija tällä hetkellä eikä tulis pieneen mieleenkään hankkia toista lasta, mm. taloudellisista syistä. Vaikka mies onkin töissä niin silti.
kukas sen köyhän lapsen elättää, jos ei vanhemmilla riitä rahat?
Eri asia sitten, jos on köyhä, mutta tulee vähällä toimeen eikä merkkivaatteita ja muuta turhaa ostele, samahan se on vaikka olisi isompikin lapsimäärä.