Oletko antanut päiväkotiin kritiikkiä tai
oletko itse saanut sieltä kritiikkiä? Minun pitäisi nyt sanoa päiväkotiin napakasti yhdestä asiasta, mutta en tajua miten kehtaan nousta heitä vastaan :(
Kommentit (14)
me kerromme mitä sinun kannattaa tehdä.
sanon kyllä välillä tiukastikin lapselle, että nyt on siihen pukemiseen laitettava vauhtia.
Ihan siksi, että päiväkodissa on muitakin lapsia ja valvonta esim. ulkona on oltava kunnossa.
tän 17 vuoden aikana, kun olen lapsia kuskannu päiväkotiin. Ei ole ollu moitittavaa :)
Ainakin Helsingissä on nyt ihan järkyttävän isoja ryhmiä ja meno sen mukasta. Tietysti on hoitojalta epäammattimaista käytöstä huutaa, mutta toisaalta liian kovan paineen alla inhimillistä. Juttelisin tosiaan pk:n johtajan kanssa, miten olot voisi saada ihmillisemiksi niin lapsille kuin hoitajille. Ei todellakaan ole kohtuullista, että lapsia joutuu huutaen hoputtaa pukemaan, kun on niin vähän väkeä, että pihalla olijoille ei riitä peräänkatsojia.
antanut kritiikkiä. Aiheesta, asiallisesti.
Millaisesta asiasta pitäisi keskustella?
hyvässä hengessä rakentavasti ilman "napakkuutta tai vastaannousemista"? Lopputulos voisi olla miellyttävämpi. Näin olen itse tehnyt ja olen itse asiassa ottanut kohteliaan ja yliystävällisen ennakkoasenteen. Näin viesti menee yleensä paremmin perille, myös ne ikävät.
niin äänestämme onko kritiikkisi asiatonta vai aiheellista :)
niinkin arkisesta asiasta kuin lapsen pukemisesta ja yhden hoitajan käytöksestä. Tämä hoitaja huutaa aina ihan mitättömistäkin asioista.
jos pitää puuttua yhden yksittäisen hoitajan toimintatapaan. kannattaa yrittää puhua asiasta yleisesti, ettei muodostuisi henk.koht. kaunoja.
Puhuisin joko hoitajalle huutamisesta kahden kesken tai jos se tuntuu liian vaikealta, ottaisin yhteyttä päiväkodin johtajaan. Kertoisin asian omien tunteitteni kautta rakentavasti, kumpaan nyt sitten ottaisinkaan yhteyttä. Asia lähtisi purkautumaan varmasti sitä kautta.