3-vuotias kastelee öisin ja joskus päivisin, apuja kaipailen..
3-vuotias lapsemme on alkanu kastella sänkynsä joka yö ja usein päivälläkin tulee pissa housuun. Lapsi on ollut kokonaan kuiva kohta vuoden, ja aikaisemmin ei ole tällaista ollut.
Onko kellään kokemusta? Mitä ihmettä tämä on, vaatisiko lääkäriä?
Kommentit (5)
Äkkiä googlettamalla löytyikin, ettei nykyään enää yökastelun syinä pidetä noita psyykkisiä tekijöitä...
Neuvolaan soittelin, ja sieltä nimenomaan sanottiin, että lapsi osoittaisi mieltään. Lapsi oli vähän ikävissään kun hoito alkoi taas 5 viikon loman jälkeen.
Mutta itse jäin miettimään sitä, että ei kai lapsi voi nimenomaan yöllä tietoisesti osoittaa mieltään?
Ongelma tuntuu liittyvän pidätykseen, kun lapsi sanoo, että on hätä niin vessaan on päästävä samalla sekuntilla. Muuten tulee housuun.
Aikaisemmin lapsi on kyennyt pidättämään esim. kaupassa siihen asti, että pääsee vessaan.
Minä kävisin varulta lääkärissä sulkemassa pois pissatulehduksen ja esim. diabeteksen (pissasta saa helposti katsottua tulehdussolut ja sokerit + mahd. ketoaineet).
Kotona lapsella tuntuu kyllä olevan jatkuvasti vesimuki kädessä, mutta täytyy vielä keskustella päivähoitajan kanssa, onko hän huomannut mitään muutosta juomisessa..
Neuvolasta käskettiin seurailla tilannetta, muttei sanottu kuinka kauan.. Täytynee käyttää lasta varalta lääkärissä.
Onko lapsen elämässä tapahtunut jotain suurempaa (esim. muutto, päivähoidon/kerhon aloitus, vanhempien ero/huonot välit, läheisen kuolema tmv.)?
Jos mitään "mullistavaa" arjesta ei löydy tai mitään sairautta (pissatulehdusta yms.), niin ottaisin yhteyttä neuvolaan ja kysyisin sieltä asiasta.