Miten myöhään vauvan kanssa "saa" ulkoilla?
Meidän vauvan rytmi on ilta-/yöpainoitteinen ja usein tykkään käydä vauvan ja koiran kanssa iltaisin vaunulenkillä. Olen huomannut, että saan joiltakin vastaantulijoilta kummeksuvia katseita ilmeisesti siksi, että olen iltasella vaunulenkillä.
Siksi ihan mielenkiinnosta kysyisin, että miten myöhään mielestäsi vauvan kanssa "saa/voi" käydä vaunulenkillä, vai onko ok lenkkeillä vaikka keskellä yötä?
Kommentit (5)
että lenkkeileekö vaikkapa omakotitaloalueella vs. keskustassa baarien liepeillä?
Ehkä turvattomilla ja levottomilla alueilla en esim. perjantaiyöstä ulkoilisi...
Mutta noin muuten minusta voi hyvin ulkoilla vauvelin kanssa klo 2 yöllä :)
Joskushan koliikkistakinn joutuu vaunuttelemaan öisin, jos se tepsii, ei siinä kelloa katella. Muutenki vauvan rytmi voi olla hyvinkin "aikuinen", ts. valvoo myöhään. Tai sit hyvin voi nukkua uniaan vaunussa äidin lenkkeillessä. Tuijottelijat tuijotelkoot :)
Huusi viikon ikäisestä asti joka ilta 22-01 ja meidän vanhempien lisäksi myös isommat lapset kärsivät univajeesta. Vauvan ollessa kuukauden pakkasin karjuvan naperon illalla vaunuihin masulleen ja lähdin hakemaan itselleni lohtujätskiä huoltikselta, vauva nukahti heti ja piereskeli unissaan ihan ääneen! no pari kuukautta siinä sitten miehen kanssa vuoroiltoina vaunuteltiin vauvaa kymmenestä puolilleöin lähiötä ympäri, laihduttiin muuten molemmat liki 10kg siinä touhussa:) katseita sai kyllä ohikulkijoilta.
vauvan joka on vaunuissa saa ulkoilla vaikka yöllä. Koska jos vauva on väsynyt niin voi nukkua siellä vaunuissa. Vauva saattaa myös nukkua paremmin vaunuissa joten ehkä senkin vuoksi jotkut työntelevät vaunuja hyvinkin myöhään. Min en ainkaan katso kummastellen jos vastaan kävelet :)