Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko mielestänne OK että naapuri tulee soittamaan ovikelloa

Vierailija
20.08.2010 |

kello 20:30 ja valittaa, että hänen lapsensa eivät pysty nukahtamaan, sillä minun lapseni hyppivät lastenhuoneessa? He asuvat meidän alapuolella kerrostalossa.

Meillä oli vieraita ja lapset leikkivät lastenhuoneessa hyppypallolla. Pyysin lapsia lopettamaan ja kyllä ne yritti olla hiljaa, mutta aina jotain ääntä pienistä lapsista kuuluu. Lapsia oli huoneessa kolme.

Meidän talossa hiljaisuus alkaa kello 22.

Mitä mieltä olette, onko alakerran naapuri nipottaja?

Muutimme tänne puoli vuotta sitten ja tämä oli jo toinen kerta kun naapuri tuli valittamaan.



Ymmärrän, että naapuria ärsyttää jos hänen lapsensa nousee koko ajan sängystä ja valittaa ettei voi nukkua (en tiedä miten lujaa äänet kuuluu heille, mutta emme me erityisemmin melua varsinkaan iltaisin) mutta normaalisti lapseni käyvät nukkumaan jo kello 19:30. Nämä kerrat kun naapuri on tullut valittamaan ovat olleet poikkeuksia, meillä on ollut vieraita.



Onko naapuri nipo vai olemmeko me röyhkeitä mölyapinoita?

Kommentit (82)

Vierailija
1/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti teiltä kuuluu hirveä mökä naapuriin.

Hyvä, että kävi varoittamassa teitä ennen kuin se rupeaa isännöitsijälle sanomaan.

Vierailija
2/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mölyäisi joka päivä, eli menisivät aina myöhemmin nukkumaan, mutta jos tuo ei ole viikottaista niin aika herkästi naapurinne tulee sanomaan.



Toisaalta, parempi että tulee sanomaan rehellisesti päin naamaa eikä kirjottele nimettömiä lappuja pitkin rappuja tai läyhää muille asukkaille paskaa, joten ole tästä tyytyväinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millaiset lattiat teillä on? Aiemmassa asunnossa yläkerran naapuri otti lautalattian esiin, ja äänieritys katosi kokonaan. Koko ajan kuuli, missä he liikkuivat, ja esim heiltä imurointi kuulosti kovemmalta melulta kuin jos olis itse imuroinut. Onneksi olimme jokatapauksessa muttamassa pois.

Vierailija
4/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mä tuohon aikaan yrittäisin ohjata lapsia johonkin rauhallisempiin leikkeihin, vaikka hiljaisuus alkaakin virallisesti vasta kymmeneltä. Se on tosiaan kamala ääni jos yläkerrassa hypitään ja kiljutaan tuntikaupalla vaikka kello olisi kuinka vähän.

Vierailija
5/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisen asiallisesti kuitenkin sanoi asiansa?

Ja fiksusti teitte tekin, että sanoitte lapsille, että pienemmällä mölyllä nyt eteenpäin.

Vierailija
6/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasten edes pomppia moisella kerrostalossa? Olette todellakin mölyapinoita. Normaalit leikin äänet on ihan ok, vaikka juokseminen yms. mutta hyppypallo tai muun pallon pompottelu sisällä ilta-aikaan on kyllä huomaamattomuutta napureita kohtaan.

Ja nyt huomaan provosoituneeni kunnolla, joten tämä taisi ollakin vain hyvä provo...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me teimme yläkerran naapurille iloisen yllätyksen asentamalla kaiuttimet kattoon kohti naapuria ja laittamalla humpan soimaan iltaisin 20.00 eli kun heillä mentiin nukkumaan. Mitäs antoivat lastensa siihen aikaan meluta ja mekastaa, hyppiä ja remuta.



Jostain syystä naapuri ei pidä humpasta. Meillä se kuului aika vaimeasti, heillä kuulemma huusi.

Vierailija
8/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan yleensä taustalla on se, että mölyä on kuulunut useampaan otteeseen ja sitten tulee se viimeinen niitti.



TOsi puoli 9 on vielä aika aikaista ja "normaalit" lasten äänet ei pitäisi vielä siihen aikaa häiritä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle on pienenä opetettu että hyppypallot on kerrostalossa sisällä kielletty kaikkina vuorokaudenaikoina. Ihan kuin narunhyppy, juokseminen, astioiden heittely ja musiikin soitto kovalla (tanssimisesta puhumattakaan tietty). Luulen, että te olette mölyapinoita.

Vierailija
10/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hiljaisuus alkaa klo 22 ja lapsiperheiden äänet ovat sitä normaalia arkea.



Toki itsekin pyrin pitämään lapseni hiljaa jo aiemmin, sillä naapurini herää jo klo 5 töihin ja on kertonut menevänsä nukkumaan jo klo 20.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärtäisin hyvin tuon valittamisen, jos melua olisi useampana ehtoona. Nyt teillä olis vieraita eikä kellokaan ollut vielä paljoa, niin minusta sen ei pitäisi haitata.

Vierailija
12/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on asunut kerrostaloissa koko ikänsä ja asuimme esikoisen ollessa pieni. Sitten ostimme omakotitalon ja ekat kuukaudet mies aina varoitteli lasta kolistelusta, kunnes tajusi, ettei asialla ole enää väliä... Tästä syystä haluan omakotitaloon. Olen itse asunut koko lapsuuden ja nuoruuden omakotitalossa ja kannatan tätä asumismuotoa ehdottomasti kaikille lapsiperheille. Tottakai taajama-alueella täytyy naapureita huomioida, mutta kuitenkin toiminta on paljon vapaampaa... Ihanaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hiljaisuus alkaa klo 22 ja lapsiperheiden äänet ovat sitä normaalia arkea. Toki itsekin pyrin pitämään lapseni hiljaa jo aiemmin, sillä naapurini herää jo klo 5 töihin ja on kertonut menevänsä nukkumaan jo klo 20.

Vierailija
14/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pyytää kauniisti, että teillä lopetettaisiin hyppypallolla loikkiminen, koska heillä jo yritetään nukkua - se on ihan ok ja siihen voi suostua, vaikka sinänsä hiljaisuus ei ole vielä alkanutkaan.



Mutta jos taas valittaa, että "teillä aina melutaan iltaisiin", sitä en kyllä sietäisi, jos kyse on kerran yksittäisestä poikkeustapauksesta.



Muuten: taloyhtiöiden järjestyssäännöissä yleensä sallitaan NORMAALIT ELÄMISEN ÄÄNET klo 22/23 asti (vähän talosta riippuen tuo hiljaisuuden alkamisaika), mutta se ei siis tarkoita, että asukkailla olisi LUPA ELÄMÖIDÄ miten paljon tahansa siihen asti! Ja minä ainakin koen, että kolme lasta pompiskelemassa hyppypallolla on aika kohtuutonta melua kerrostalossa, alakerran asukkaalle.



Joten normaaleihin käytöstapoihin kuuluu huomioida mahdollisuuksien mukaan naapurin toiveet - esim. itse vältän meteliä myös päivisin puolelta päivin, jolloin tiedän naapurin nukuttavan vauvaansa partsilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

viikonloppuna ei häiritsisi yhtään.

Vierailija
16/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän talossa asui yksi tuommoinen perhe. Heillähän oli kaikki täydellistä ja lapset maailman kauneimpia, tietysti maailman piti pysähtyä jos heidän lapset eivät tykänneet tai heillä oli nukkumaan meno aika.



Sinne ei saanut mennä edes isäntä kotiin jos oli nukutus kesken. Tää äijä sitten hiippaili ympäri taloa ja kyttäs mitä muut tekee.



Taululle ei saanut porata seinään reikää koska heidän kullannuppu pelkäsi poran ääntä. Rouva katsoi pahasti jos joku korotti ääntään lapselle, mutta olisittepa nähnyt kuinka heillä lapsen hiukset lepatti kun tämä rouva alkoi huutaa alle kolmevuotiaalle.



Onneksi nämä muuttivat pois muistan kiittää siitä luojaani joka ilta vieläkin : )

Vierailija
17/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsiperheen arkea vaan ihan selkeetä naapurien häirintää ja välinpitämättömyyttä.



Kyllä puoli yhdeksän aikaan jo on syytä olla hiljaisemmin. Itsekin mennen aina arki-iltoina kello 21.00 nukkumaan.

Vierailija
18/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä teistäkin kuuluu aika paljon meteliä mutta kyllä tuohon aikaan saa vielä lapset leikkiä. Tokihan se ärsyttää jos melu on jokailtaista mutta poikkeustapauksissa sen nyt luulisi kestävän.



Kerrostalossa pitää sietää normaalia elämisen ääntä, joitakin häiritsee musiikki, pianonsoitto tms, minua häiritsee enemmän vauvan itku. Fiksuahan se tietysti olisi ottaa naapuritkin huomioon mutta jos koko ajan miettisi vain muita, ei pystyisi elämään ollenkaan. Varmasti aina joku nukkuu; yöllä suurin osa, päivällä vuorotyöläiset ja lapsetkin päikkäreitä.

Vierailija
19/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eilen se valitti hyppypallosta, viime kerralla juoksemisesta. Viime kerralla yksi lapsi juoksi pari kertaa eteisessä muutaman metrin matkan edes takaisin, sitä kesti alle minuutin. Muuta melua ei tullut, ja hetken päästä kun lapsi oli lopettanut juoksemisen kun käskimme, naapuri tuli jo soittamaan ovikelloa.

Mielestäni he ovat aika nipoja.



Yleensä kun laitan omat lapseni nukkumaan, kuulen miten heidän lapsensa juoksevat ja kiljuvat kotonaan. En ole koskaan mennyt sanomaan mitään, sillä minusta se kuuluu normaaliin elämään kerrostalossa, kunhan kello 22 jälkeen ovat hiljaa. Ja niin on kaikki tehnytkin tässä talossa.



Ei siitä hyppypallosta kova ääni kuulunut, mutta tässä talossa kuuluu ilmeisesti kaikki naapurille. Eihän se meidän syy ole. En tiedä miten eristäisin lattiat ilman että asuntomme pienenee :D



ps. meiltä ei todella kuulu normaalisti melua kello 20 jälkeen! Silloin lapset nukkuvat emmekä me aikuiset juokse tai hypi hyppypallolla. Vain jos on vieraita, saattaa kuulua jotain enemmän, mutta käskemme kyllä lapsia leikkimään hiljaa, ei pienet vaan aina tottele.



pss. tässä asunnossa asui ennen meitä yksin asuva henkilö, joka oli päivät töissä kodin ulkopuolella ja tuli kotiin vain nukkumaan. Eli täältä ei kuulunut 6 kk sitten mitään ääntä. Naapurit ovat ilmeisesti tottuneet siihen eivätkä pidä tästä muutoksesta.. Ymmärrän kyllä mutta tämä on iso perheasunto, kyllä me sen saimme ostaa ;)

Vierailija
20/82 |
20.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyppypallolla hyppimisen infernaalisen metelin ei aiheuta pallon pehmeän kumiset muodot vaan lasten jalat jotka hakkaa lattiaan.Oikeesti se on niin hirveetä ettei sitä pitäis joutua kuunteleen ees päivällä.