Miten sanoisin anopille, ettei tarvitse aina tuoda kasoittain ruokaa mukana?
Jos on esimerkiksi lapsen syntymäpäivät, joilla 10 henkilöä, niin anoppi tuo esim. 40 pullaa ja kaksi piirakkaa ja vielä jotain muuta. Aivan kuin emme osaisi itse hankkia tarjoiluja. Anoppi ei myöskään ota huomioon allergioita (ne ovat hänestä pelkkää kuvittelua), kun itse taas suunnittelen aina tarjoilut siten, että kaikki vieraat voivat syödä kaikkea.
Niistä 40 pullasta syödään ehkä 3 ja loput 37 pakastan ja saan ehkä 10 menemään ennen kuin tulee jo seuraavat 40. Mutta kaikkea muuta ei voi pakastaa vaan joutuu heittämään syömättömät pois.
Miten sanoisin anopille, että hänen ei tarvitse tuoda yhtään mitään mukana ilman, että hän vetää herneen nenään? Hänen mielestään tarjoiluja on sitten vasta riittävästi, kun niitä jää kasoittain yli. Minua taas häiritsee tällainen tuhlailevuus, koska itse pyrin siihen, ettei ruokaa tarvitsisi heittää paljoa roskiin.
Kommentit (7)
Sinä tai miehesi voitte viedä pullat vaikka työpaikalle. Kokemukseni mukaan työpaikan kahvihuoneesta katoaa kaikki mahdolliset leivonnaiset!
anoppi-ikäisestä enää pois. Mulle tuli kans heti mieleen, et vie työpaikan kahvihuoneeseen, varmasti on monta kiitollista pullansyöjää siellä, ja munkin kokemus on, että sieltä katoaa kaikki ja kelpaa kaikki :)
Työpaikalle vein kerran 15 pullaa, niistä meni 5. Joten ei meidän työpaikalla näytä katoavan =). Eikä ne pullat ole suurin ongelma, vaan kaikki sellainen mitä ei voi säilytellä.
Minusta on ihan kiva, jos joku vieras tuo mukanaan jotain, mutta ei tosiaan tarvitsisi tuoda kuin jalkapallojoukkueelle.
ap
Kutsukaan naapurit kahville, lapset kaverit, viekään töihin, viekää naapurille....Eiköhän niitä pullansyöjiä löydy
että antaisin anopin tuoda leipomuksiaan. Koittaisin sanoa että toisi vähän vähemmän. Yli jäävät voi tosiaan pakastaa, tai sitten voisit viedä ne (tai miehesi) vaikka työpaikan kahvihuoneeseen vapaaseen jakoon.
Tai ylijääviä voisi ehkä antaa vieraille mukaan, meillä usein juhlien loppupuolella annetaan esim. kakkua vieraille kotiin viemiksiksi, juhlissa yleensä vain lähisukulaisia/hyviä ystäviä niin voi avoimesti kysyä otatko vähän mukaan kotiin ja toinen kieltäytyä jos ei halua jne.
Ja miksei noita voisi tarjota vaikka lasten kavereille kun tulevat kylää, lapsille yleensä pulla ym. uppoaa, pitää vaikka pienet "varjobileet" seuraavana päivänä, tyyliin ylijääneitä leipomuksia ja mehua :)
onpa taas anoppi suoraan helvetistä! Jos se ei toisi mitään tulisi varmaan valitus "kun anoppi ei ikinä muista mitenkään". Koettakaa nyt arvon miniät olla johonkin tyytyväisiä. Apua, pelottaa suorastaan aika kun itse joutuu anopiksi.
vaan anna vikoille vieraille jotka poistuu piirakoita mukaan! miusta olisi ihanaa jos anoppi tois herkkuja.