Eikö normaali makaronilaatikko ja vaikka nakit pottumuusilla ole aika epäterveellisiä?
Ihmettelin kun vaikka kuinka monella oli tänään lounaana kyseisiä ruokia. Joku toki tehnyt soijasta makaronilaatikkoa =)
Mutta niin, eikös tällaiset ruoat ole aikas epäterveellisiä?
Kommentit (18)
makaroneista ei ole yhtään epäterveellistä, toki jos liha on 100% rasvaista ja makaronit pelkkää valkoista jauhoa.
suositella lapsille lainkaan! Soijantuotanto on yksi epäekologisimmista, joten jo senkin takia sitä pitäisi karttaa.
Riippuu miten ne valmistaa. Ei ne mitään terveysruokaakaan ole mutta samapa tuo kun ei niitä läheskään joka viikko syödä.
rasva% 5 ja perunamuussi rasvattomaan maitoon, ei ole epäterveellistä.
perheessä syödään vaihtelevasti erilaisia ruokia ja siis syödään juuri aterioita eikä vain napsita keksejä pitkin päivää, niin eiköhän ruokavalio ole riittävän hyvässä kunnossa. Perfektionistit ovat oma lukunsa.
rasvaton maito ole epäterveellisempää kuin rasvainen vaihtoehto. Vasta oli joku tutkimus (oliskohan ollu kunto-lehti) et ihmisille ei sais enää VALEHDELLA että maitorasva olis epäterveellistä.
Mutta jos niiden kanssa syödään lautasmallin mukaisesti salaattia tai muuta kasvislisuketta, niin eipä ne juuri eroa muista ruokalajeista.
eli makarooni täysjyvää, liha kunnollista vähä rasvaista
sekaan raastettua porkkanaa yms vihanneksia, nythän saa halvalla kotimaista juuresta ja vihannesta halvalla
nakit on aina epäterveellisiä koksa sisältää niin paljon lisäaineita
eli mielummin sen muusin kans jotain muuta
ei oo lisäaineita, nitraattia eikä mausteita
Soija on erittäin epäterveellistä eikä sitä suositella lapsille lainkaan! Soijantuotanto on yksi epäekologisimmista, joten jo senkin takia sitä pitäisi karttaa.
Jos haluaa karttaa soijaa, niin kannattaa lopettaa liha- ja maitotuotteiden syönti. 85 % maailman soijasta menee eläinten ravinnoksi, loput ihmisille.
Mitähän epäterveellistä noissa mielestäsi on?
Mainitse kolme terveellistä ruokaa.
tässä mielestäni 3 terveellistä ruokaa:
täysjyväriisiä, maustamatonta kanaa ja vihanneksia, kanaan jotain mausteita.
lohta ja pottumuusia porkkanoilla ym kasviksilla (tätä en tosin suosittele potuilla kovinkaan usein, pottua kun ei kannattaisi syödä useammin kuin 2 kertaa viikossa).
italian pata täysjyvällä ja jauheliha korvataan kokonaan tai osaksi tummalla soijarouheella.
t.ap
ja mielestäni nuo ruoat (normi makaronilaatikko & nakit pottumuusilla) on siksi epäterveellisiä koska makaronilaatikko tehdään yleensä normaalista (=vaaleasta) makaronista ja nakit on epäterveellisiä.
ja mielestäni nuo ruoat (normi makaronilaatikko & nakit pottumuusilla) on siksi epäterveellisiä koska makaronilaatikko tehdään yleensä normaalista (=vaaleasta) makaronista ja nakit on epäterveellisiä.
Makaronilaatikko on nyt niin perusruokaa kun olla voi, enpä luokittelisi sitä epäterveelliseksi. Epäterveellinen minulle on ylenmääräinen sokeri/pulla/limu/hamppari. Nakit ja muusi on ok silloin tällöin, ei liian usein. Mieluummin näkisin lapseni täyttävän vatsansa sillä kuin esim. pelkällä leivällä.
Ei kai kukaan enää sellaisella täytyä lapsen vatsaa?
Siihen kun lisää rasvaista jauhelihaa, niin eipä juuri parane.
Ihan perusruoka voi olla epäsuotuisaa ravintoa. Onneksi makaronilaatikon voi tehdä fiksumminkin, kunnon lihasta/soijasta sekä kasviksista. Tai ainakin kannattaisi syödä laatikon lisäksi rutkasti salaattia tms.
Tavanonmaiset nakit vasta huonoja ovatkin, koska sisältävät nitraattia. Makkarat yms. prosessoidut lihavalmisteen lisäävät syöpäriskiä, ylärajana aikuiselle pidetään 500g lihavalmisteita viikossa.
Kyllähän tuollaisia ruokalajeja voi syödä osana kokonaisuutta, mutta fiksumminkin voi valita.
Soijarouhe terveellisempää kuin vähärasvainen jauheliha? Missä tällaisen tutkimuksen tulokset on luettavissa?
Käytät varmaan myös paljon näitä "kevyt" tuotteita :D Pahinta moskaa kaikkine lisäaineineen. Kuten tuo mainitsemasi italianpata, keinotekoisia aromeita täynnä ja mitäköhän se jauhemössö siinä onkaan?. Itse teen ns.italianpadan itse, eli tomaattimurskapohjainen j.lihakastike kasviksineen,sekaan puolikypsät makaronit ja haudutetaan padaksi. Valmispussit on roskaa.
Kasvava lapsi (kuten myös aikuiset) muuten tarvitsee rasvaakin, mielellään hyvälaatuista mutta tutkimusten mukaan ne liian hiilihydraattipitoiset ruuat on pahempi vaihtoehto. Suomalaiset lihovat juuri makaroni-peruna-leipä linjalla kun siihen vielä lisätään rasva.
Siis ei SEKÄ hiilareita ETTÄ rasvaa koska hiilarit muuttuvat glukoosiksi josta elimistö saa helposti energiaa, ja samalla mukana ollut rasva varastoituu tarpeettomana. Jos glukoosia on vähän niin elimistö käyttää rasvaa. Eli ei yhtä aikaa mutta muuten rasvan paheksumisen voisi jo unohtaa.Sokeri se vasta on pahasta. Ihmisen solut rakentuvat rasvasta ja sitä todella tarvitaan.
jos on tehty tavallisiin makaroneihin, rashaiseen jauhelihaan eikä mukana ole ollenkaan vihanneksia, eikä aterialla ole muuta kuin sitä vihanneksetonta laatikkoa pelkän ketsupina kanssa... Ei se nyt pahinta mahdollista ole mutta ei se kyllä terveellistäkään.
Nimittäin niinhän tuossa sanot kun ilmaiset että soijasta tehty makaronilaatikko olisi terveellisempää.