Kissaihmiset!
Siis apua, oon ihan pulassa meidän leikatun 1v1kk poikakissan kanssa joka ei suostu kakkimaan hiekkalaatikkoon vaan aina sen viereen. Pissat on tehnyt aina hiekkalaatikkoon. Missä vika?
Oon kokeillut vaihtaa puupelletin hiekkaankin mut ei vaikutusta. Yhden viikonlopun oli kaverilla hoidossa ja siellä oli tehnyt kaikki tarpeensa kiltisti hiekkalaatikkoon.
Kommentit (8)
Tekee toiseen pissat ja toiseen kakat. Sehän voi olla sama homma teidän kollilla. Tai sitten kokeilet eri hiekkoja.
Täällä on sama ongelma.. Kerran satuin vilkaisemaan kun herra meni vessaan, vaikka on koppimallinen vessa niin tyypiltä jaa hanuri pihan puolelle :D
Kokeile auttasko jos laitat toisenkin astian. Toinen kuselle toinen paskalle? Joskus meillä kissat käyvät toistensa astioilla tekemässä paskat! Muuta ei tuu mieleen... En kyl tiä miksi hoidossa teki samaan astiaan tarpeensa?
Täällä on sama ongelma.. Kerran satuin vilkaisemaan kun herra meni vessaan, vaikka on koppimallinen vessa niin tyypiltä jaa hanuri pihan puolelle :D
meillä kissaneiti teki alkuun pissat laatikkoon, mutta kakat joka kerta ihan johonkin muualle. oikeestaan mahdollisimman mukavaan paikkaan - omasta mielestään. siirrettiin hiekkalaatikko siihen, mihin neiti teki kakkansa ja siitä vähitellen laatikko omalle paikalleen. tosin jos tekee ihan laatikon viereen... en osaa sanoa. onko laatikon vieressä joku vakitunen paikka, mihin tekee tarpeensa?
Leikattu kolli, 2v, kakkaa aina laatikon viereen eikä laatikkoon. Pissat kyllä tekee boxiin.
Ollaan kokeiltu kahta laatikkoa, useaa eri hiekkaa ja mikään ei tunnu auttavan. Lattia pestään joka kerran jälkeen kissojen eritteille tarkoitetulla desinfiointiaineella jottei maahan jäisi hajua.
Ainoa miten hänet saa tekemään tarpeensa laatikkoon, on se kun yhyttää hänet valmistautumassa kakalle ja tuuppaa hänet mahdollisimman nopeasti laatikolle. Nyt hän on vaan alkanut käymään kakalla yö aikaan jolloin ei jää enää kiinni.
Joo, siis tekee yleensä hiekkalaatikon läheisyyteen ne kakat, yleensä samat kohdat.
Jotenkin hassua, kun ei koskaan oo mihinkään muualle tehnyt tarpeitaan, joka ikinen pissa on tullut hiekkalaatikkoon ja kakat sitten laatikon viereen. Ja tosiaan oon kokeillut erilaisia puupellettejä ja hiekkoja, eikä vaikutusta. Ap.
tiedä ettei lattia ole kakkapaikka. Jos lattiassa on vähääkään hajua, niin tekee siihen tarpeensa toistuvasti. Tärkeintä on poistaa kokonaan kaikki hajut ja ehkä estää pääsy kyseiseen paikkaan väliaikaisesti.