Vauva 2kk tarvitsee usein(päivittäin)nukahtamiseen kapalointia
Onko kaikki vauvat tälläisiä ja koska menee ohi?Vaunuissa sentään nukkuu ilman kapaloa
Kommentit (5)
no se kapalo on nimenomaan nukahtamista helpottamaan. Siitä ei ole mitään haittaa tai vahinkoa, päinvastoin.
Oikea hetki luopua kapalosta on se kun se ei enää toimi. Siis lapsi ei rauhoitu sinne, vaan pyrkii pois.
Meillä kapaloidaan vielä 5,5-kuukautinenkin yöunille. :) Kaivelee tosin jo kätensä sieltä ja muutenkaan ei se viritys kauan kasassa pysy. Mutta se kääriminen on selvästi vauvalle signaali että nyt aletaan nukkumaan.
nukkui ekat nelisen kuukautta kapalossa, tarrakapalossa (netistä tilasin paria eri kokoa). vaunuihinkin laitoin kapaloon, nukkui siinä tosi hyvin, kun ei säpsähdellyt kädet ym.
nukkui kapalossa 4-5kuukauden ikään ja sen jälkeen on nukkunut unipussissa. Vaunuissa nukkuu ilman pussia ja ilman peittoa jopa ;) Nyt 9kk
vauva on vielä niin pieni että kapaloi vaan.:) Myöhemmin voit kokeilla unipussia, monet lapset nukkuu vielä taaperoinakin siinä paremmin kuin peiton kanssa.