Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia kyyn puremasta?

Vierailija
19.07.2010 |

Eli oltiin mökillä vloppuna ja eilen illalla kotona huomasin 2 pistettä, toises musta piste keskellä ja toises ei. Tänään tk:ssa meinasivat, ettei oo kyyn purema..mutta en tiä sitten. Kipeä se on, jomottaa. eilen illalla oli myös kuumetta. Punkki se ei ole. En kyllä huomannut, että käärme olisi purrut, voiko se purra huomaamatta? Täytyy toki seurata, mutta kysyn nyt kuiteskin teiltä kokemuksia.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmetteli vain illalla, miksi jalka rupesi turpoamaan. Tutki lähemmin ja huomasi hänkin kaksi pientä pistettä vierekkäin. Kävi lääkärissä ja otti kyytabletit. Ehkä kyy ei ollut purrut "aivan perille asti" tai jotain. Jalka oli kyllä turvonnut, mustelmainen ja outo monta viikkoa ennenkuin parani kokonaan.



En sano, että sulla olisi kyynpurema, mutta joskus voi käydä noinkin.



Seuraile vointiasi ja lähde herkästi uudelleen lääkäriin tai päivystykseen, jos vointisi heikkenee. Voisit vaikka heti soittaa varmuuden vuoksi päivystykseen ja kertoa tuosta, että yhä on kipeä ja jomottaa sekä että sinulla on kuumetta. Tsemppiä!

Vierailija
2/4 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen kyllä TUNTEE kun kyy puree... Sattuu niin perkeleesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim vedessä kyy puree niin, ettei tunne.



Metsässä saattaa saada ehkä vähän otteen, eikä sitäkään tunne.

Vierailija
4/4 |
02.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puremaa ei ensin tunne ja sitä luulee selvinneensä paksulla jalalla, mutta kyllä se minutkin lopulta vei sairaalaan ja teholle asti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yhdeksän