Lue keskustelun säännöt.
Onko normaalia, että 4 v yrittää kynsiä silmät päästä?
30.05.2008 |
Pk:ssa oli tullut jostain leluista erimielisyyttäni. Minun lapseni oli ollut leikkimässä ja paikalle oli tullut 4 v poika. Hän olisi halunnut leikkiä samalla lelulla. Oma lapseni oli ottanut lelun kuitenkin itselleen.
Tämä 4 v poika oli käynyt käsiksi. Seurauksena on, että minun poikani silmäluomat ovat haavoilla. 8-10 pientä haavaa. Oikein huomaa, että tämä lapsi on tähdännyt silmiin.
Pk:ssa tietysti oltiin aivan kauhuissaan. Kun se poika on ennenkin sitä tehnyt... minä ihmettelen lähinnä sitä, miksi vanhemmat eivät pidä kynsiä lyhyinä, jos tämä on pojalle tyypillistä.
Ihmettelen myös, onko moinen käytös normaalin rajoissa?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
mikä niistä nyt "normaali" olisi, poskesta pureminen? nyrkillä silmään lyöminen? Aseella, esim. kivellä lyöminen? Kuristaminen? Sitä kaikkeahan ne tekevät, ja nyt kun lapseesi on tuommoinen kohdistunut, niin sinunkin lapsesi osaa saman asian tilaisuuden tullen.