oikeasti
meikkaamisessa ei ole kovinkaan paljon järkeä. Miksi pitää peittää naama jollakin aineella? Eikä se usein edes kaunista. Ehkä vanhentaa.
Kommentit (3)
Kyllä taitava meikkaus vaikuttaa ulkonäköön ihan kummasti. Tosin siinä on kyse jonkinlaisen kauneuden ideaalin tavoittelusta. Yksittäinen ihminen ei tietenkään voi vaikuttaa kuin minimaalisesti siihen, mitä naisten (ja nyttemmin kai myös miesten) ulkonäöltä laajemmin odotetaan. Mutta jos odotukset olisivat sellaiset, että kasvoja ei peitetä kosmeettisin tuottein, niin monikohan meikkaisi.
Pääasiassa olen kuitenkin kanssasi samaa mieltä. Yleensä olemuksen virkeys, siisteys ja ilmeet merkitsevät paljon enemmän kuin pakkeli naamalla.
tapauksen, jossa meikkaamaton henkilö meni käymään kosmetologilla ihonpuhdistuksessa. Ei ollut aikaisemmin kosmetologillakaan käynyt. Kosmetologi oli arvioinut ko. hlön lähes 10 vuotta nuoremmaksi. Pahoitellut sitten erehdystään ja sanonut, että kyllä ne meikit helposti vanhentavat ihoa.
vai niin.