Epäilen että mulla on kysi- ja nivelpsoriasis, pääsenkö lääkäriin?
Kaikki terveyskeskukset on näin kesällä kiinni ja hoidetaan vain kiireellisiä potilaita. Menenkö suoraan yksityiselle? Tuotakun on vaikea diagnosoida ja siihen ymmärsin, että siihen tarvitaan muutakin kuin terveyskeskuslääkäri... Soitan huomenna terkkariin, mutta pääseekö yksityisenkautta mihinkään?
Kommentit (11)
voit hyvin odottaa kunnes terveyskeskukset toimii taas. Ei se siitä miksikään muutu. Paranee ehkä vähän näillä helteillä auringossa.
Jos sulla on pelkästään niveloireita, niin reumalääkäri on oikeampi kohde kuin ihotautilääkäri. Psori on sellainen heittopussitauti, että sitä tosiaan hoidetaan kahden eri erikoisalan puitteissa. En sitten tiedä miten paljon ihotautilääkärit tietävät nivelmuodon hoidosta, varmasti jotakin, mutta kuvittelisin, että ainakin konsultoivat reuma-asiantuntijaa.
Tää on niitä kohtia, missä minä en ymmärrä, miksi pitäisi suoraan osata mennä sille oikealle erikoislääkärille. Sitä varten on yleislääkäreitä, että he tekevät päätöksen minkä alan erikoislääkärille kannattaa mennä.
Ap:n tilanteessa minä soittaisin ensin sinne terppakeskukseen, jos eivät voi antaa aikaa, niin menisin sitten yksityiselle yleislääkärille kysymään hänen mielipidettään.
vuosia sitten yksi lääkäri katsoi kynsiäni ja sanoi, että nuo kuopat voi viitata kynsi ja nivelpsoriin. Unohdin koko asian. Nyt mulla on ollut 3kk etusormen sytynen kipeä. Siis aivan kuin rasitusvamma.
Toisekseen olen ymmärtänyt että psori on suvussa ja olen miettinyt äitini käsiä joissa on nivelrikot muutamissa sormissa ja hänellä myös kuoppia kynsissä, äidiltä on juurikin tuo reuma tutkittu ja sitä ei löytynyt. Epäilen siis että äidillänikin on kynsi ja nivelpsori. Hänellä on myös diabetes, joten lääkärit hoitavat aina vain dibetestä ja kaikki tuntuu olevan diabeteksen vikaa... No äiti on menossa nyt vielä tutkimuksiin koska hänellä todettiin sarkot jalka, mutta oireet eivät kuitenkaan täysin täsmää sarkot jalkaan... ja mitein voisiko se vain olla tulehtunut nivel...
kiitos jos joku jaksaa lukea!
Huomenna soita terkkakeskukseen ja selitän tilanteen... riippuu tietysti ihmisestä kuka sielä on. Ja varaan sen jälkeen yksityiselle ajan.
ap
lapsi roikkuu toisessa kädessä!
ap
Sori nyt, mutta ei se silloin ole mikään nivelpsori. Nivelpsori tekee sut kokonaan käytännössä liikuntakyvyttömäksi.
voihan tuo tuosta kuule levitä...? Ja kyllä mulla muistakin nivelistä löytyy ongelmia, mutta ei juuri akuutteja...
ap
hänellä on paras tietous tuosta sairaudesta. Maksaa enemmän, mutta hän osaa neuvoa mitä teet. Juuri sen takia, että sitä on vaikea diagnosoida, kannattaa mennä suoraan asiantuntijalle.
Sori nyt, mutta ei se silloin ole mikään nivelpsori. Nivelpsori tekee sut kokonaan käytännössä liikuntakyvyttömäksi.
tutulla alkoi yhdestä varpaan nivelestä. vasta paljon paljon myöhemmin eteni pariin muuhun niveleen
voit hyvin odottaa kunnes terveyskeskukset toimii taas. Ei se siitä miksikään muutu. Paranee ehkä vähän näillä helteillä auringossa.
ja minä suosittelen että jos se on nivelpsoria niin on hyväksi että hoito aloitetaan mahdollisimman pian. kannattaa mennä yksityislääkärille. Mutta ihotautilääkäri ei välttämättä ole nivelpsorin paras asiantuntija, niinkuin joku tuossa ylempänä ohjeisti. minä suosittelen reumatautien erikoislääkäriä.
paljon näin heinäkuussa... no minä soittelen huomenna ja selvittelen...
ap
kiitos vastauksista
mene yksityiselle ja suoraan ihotautilääkärille. Olen ymmärtänyt, että on aika ikävä tauti, joten toivotaan ettei sinulla ole sitä.