Haluaisin karsia ruokamenojamme, meitä on 2+3
Kysyisin teiltä muilta, millaisella summalla (suurin piirtein) 5-henkisen perheen pitäisi pärjätä kuukaudessa ruokakaupassa?
Luulisin, että tällä hetkellä kauppaan menee ainakin 700 €:((. Se sisältää myös pesuaineet, shampoot ja nuorimmaisen vaipat.
Vanhemmat lapset alkavat jo olla kouluikäisiä (toinen menee eskariin, toinen kouluun).
Onko tuo 700 € mielestänne paljon? Emme kuitenkaan syö juuri koskaan ulkona. Minä teen töitä kotona ja syön siis aina kotona. Mies myös tulee paljon kotiin syömään, silloin kun kykenee.
Voisiko 500 €:lla kuussa pärjätä?
Kommentit (5)
Meillä menee samanverran ja yhtä iso perhe.
500€ riittäisi varmaan jos karsisimme kaikki turhat pois, karkit, limut, mehut, satunnaiset oluet jne.
Minä olen ruvennut tekemään ruokaleivän itse. säästää rahaa ja isoin lapsi saa kivaa tekemistä äidin kanssa. Mäkkärit ja raxit maistuu myös, mut kerran kuussa,ainakin siihen pyritään, heh :) menee meinaan noin kakskymppiä kun jompaan kumpaan mennään syömään..hurrr...kallista.säästyy rahaa kun syö kotona. vaikka siltikin tuntuu että rahaa menee PALJON ruokaan.
Kiitti vastauksista!
Mä kyllä luulen että menoja sais karsittua jos vain yrittäisi. Meillä menee varmaan tosi paljon rahaa ainakin leipään ja leivänpäällisiin. Olenkin ajatellut että pitäisi yrittää syödä myös välillä puuroa, puurohan on halpaa ja hyvää ruokaa!
vihanneksiin oon laittanut talven aikana tosi paljon rahaa. Onhan se sääli että ne on kalliita. Hedelmiäkin ostan aika paljon
Yritän myös välttää pienten jogurttipurkkien ostamista. Helpostihan rahaa meneekin myös paljon jos ostaa paljon erityisjuttuja, kuten fetajuustoa, oliiveja yms.
ap
jogurtit kannattaa ostaa litran pöniköissä. on huomattavasti halvempi litrahinta kuin 2dl purkeissa. jos lasketaan et 2kpl 2 dl prk/henkilö päivään ja perhe nelihenkinen, menee vuodessa 187,2 egee pelkkään jogurttiin.1 prk=0,45 egee. niin ja puhumattakaan siitä että ostaa pullaa kaupasta. järkyttävät hinnat pullapitkoilla.
sisältää just shampoot ja muut mitä marketista saa. Mun näppärin keino on ollut tehdä ruokalista viikoksi kerrallaan. Kävin jonkun aikaa vain kerran viikossa kaupassa ja se karsi kummasti ruokakuluja, vaikka tuntui että osti ihan samalla tavoin kuin muulloinkin.
Nyrkkisääntö on mulla se, että itse tehty mahdollisimman pitkälle on aina edullisin. Ja sit se aina jankutettu että kauden vihanneksia kannattaa suosia - se on ihan totta. Nyt kurkku ja tomaatit ovat taas edullisia, mutta alkukeväästä ihan järkyttävän hintaisia. Mies leipoo meillä ruisleivän ja yhden kaupan ruislimpun hinnalla tehdään neljä-viisi luomuruisleipää.
Ruokalistassa (meillä syövät lapset koulussa ja päiväkodissa, mies töissä ja mulla on eväät joten vain yksi lämmin ateria arkisin kotona) kerran viikossa on kasvissosekeitto ja leipä - yleensä karkkipäivänä. Muina päivinä usein muodostuu näin; kerran viikossa perunaruoka, kerran makaroni- ja kerran kala- ja kerran riisiruoka. Ne voivat sitten olla risottoa, perunoita ja kastiketta tms. mutta tämä kaava helpottaa ruokalistan laatimista. Meillä on kaksi lihatonta ruokailijaa joten ruoka on pitkälle kasvisruokaa. Aamupala on useimmiten puuro.
Jos tykkää jälkiruoista, kiisselit ovat edullisia ja helppoja tehdä, mä olen vähän huono tekemään jatkuvasti jälkiruokaa. Marjarahkaa on melkein joka viikko ja noin kerran viikossa jäätelöä. Ruokajuomana pyrin pitämään vettä.
Juusto ja leikkeleet heittävät heti ostoskorin hinnan reilusti ylös, jos meillä on tiukkaa niin ne jäävät ekana pois. Juustoa menisi meillä ihan älyttömästi joten sitä olen jättänyt vähemmälle ihan rasvan saannin takia ja ollaan siirrytty raejuustoon ruoan kanssa. Suosikkejani ovat liki ilmaiset ruoat, lohkoperunat uunissa kermaviilikastikkeen kanssa, hernekeitto kuivatuista herneistä, tähteet uudessa muodossa.. ;)
Kannattaa pitää kuukausi tai pari tarkkaa kirjanpitoa niin näkee mihin rahat tarkalleen menevät - minä pidin viimeksi tammikuussa ja olihan siellä yllätyksiäkin mahtunut ostoksiin.